Ukrayna’nın güneyinde Tatar taburu kurulabilir 

Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Ukrayna Devlet Başkanıyla ülkenin güneyinde Tatar taburu kurulması planlarını görüştü. 

 

Petr Poroşenko Bloğu’nda yer alan habere göre Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Ukrayna Devlet Başkanı Petr Poroşenko ile güneydeki çatışma bölgesinde Tatar taburu oluşturulması ihtimalini görüştü.  Kırımoğlu, “Devlet başkanı ile güneyde Kırım Tatarlarından oluşan bir askeri birlik oluşturma konusunu görüştük, ama henüz bir karar varmadık. Hersonki bölgesinde oldukça endişe verici bir durum var” dedi.

 

Kırımoğlu’nun verdiği bilgilere göre, Donbas’taki çeşitli birliklerde 450 kadar Kırım Tatarı yer alıyor. Kırım Tatarları ve Ukraynalıların birlikte mücadele etmeleri halinde Kırımı kurtarabileceğine inandığını ifade eden Kırımoğlu, “Kırım Tatarları, geleceklerinin bağımsız güçlü Ukrayna’da olduğunun çok iyi farkındadır” dedi. Abdülcemil Kırımoğlu daha önce yaptığı bir açıklamada, Rus politikalarının Tatarları toplu olarak Kırımı terk etmeye götüreceğini ifade etmişti.

Ajans Kafkas