Kırım Tatarları Soykırım kurbanlarını anacak

18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılacak etkinlikler ile anılacak.

Ankara’da yapılacak etkinlik 17 Mayıs’ta saat 17.00’da Tandoğan (Anadolu) Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Etkinlik Kırım Tatar Teşkilatları Platformu tarafından “Kırım’a umut vermek için, muhaceret ve sürgün şehitlerimizi dualarla anmak için toplanıyoruz!” çağrısı ile duyuruldu.

Dernek tarafından yapılan açıklamada güncel duruma da atıf yapılarak, “Baş eğmemek için Kırım’dan çıkan ve muhaceret yollarında canlarını veren dedelerimizi, vatanda kalıp 18 Mayıs günü facialarla dolu bir sürgüne mahkum edilen kardeşlerimizi dualarla anmak için Tandoğan’da toplanıyoruz!Ancak bu senenin başka bir önemi daha var! İnançla ve umutla vatanlarında yaşayan kardeşlerimizin gözleri bizlerde. Kırım’ın içerisinden geçtiği şu zor zamanlarda, Kırım’a dönmüş ve vatanımızda inançla yaşayan kardeşlerimiz yanlarında olduğumuzu bilmek istiyorlar… Kırım’dan vaz geçmeyeceğimizi beraberliğimizle, dualarımızla ve umut dolu işlerimizle herkese ilan edelim! 17 Mayıs’ta, Tandoğan’a, Gökbayrağımızın altında toplanmaya sizleri davet ediyoruz!” denildi.

18 Mayıs 1944 Kırım Tatar sürgünü Türkiye dışında dünyanın bir çok yerinde de anılacak.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Kırım Tatar sürgününün 71. yıldönümü vesilesiyle miting düzenlenecek. 17 Mayıs Pazar günü saat 19.30’da başlayacak ve Potsdamer Platz’da düzenlenecek mitingde ayrıca Kırım’da insan hakları meselelerinin de ele alınması bekleniyor. Etkinlik katılımcıları, mumlardan Kırım haritası ve Kırım Tatar damgasını yapacak.

Kırım Tatarları tarafından Kanada’nın Toronto şehrinde de miting yapılacak. Miting, Toronto’nun Roundhouse Park’ında 18 Mayıs saat 19.30’da başlayacak.