Kaffed’den MEB önünde eylem çağrısı

Kafkas Dernekleri Federasyonu 16 Nisan’da Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yapacak.

Kaffed’den yapılan açıklamaya göre 16 Nisan’da Milli Eğitim Bakanlığı önünde orta okullarda Adige dili seçmeli ders müfredatı ve alfabesi konusunda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir basın açıklaması yapılacak.

Ortaokullarda okutulan seçmeli Adige Dili derslerinde iki yıldır resmi Adige alfabesi ile hazırlanmış müfredatın uygulandığının belirtildiği açıklamada, “Bu uygulama devam ederken Milli Eğitim Bakanlığı, Adige Dil Derneği (ADDER) tarafından Latin harflerle hazırlanmış farklı bir müfredatı daha kabul etmiş ve söz konusu müfredat MEB Tebliğler Dergisinin Nisan sayısında yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu anlaşılmaz uygulamayla Milli Eğitim tarihinde bir ilk yaşanarak, bir dersin iki ayrı müfredatı ve iki ayrı alfabesi olmuştur. Bu durum eğitim programı tekniklerine ve müfredatta birlik ilkesine aykırıdır. Bu durumu yaratanlar yasalara aykırı davranmaktadır. Hem yasal açıdan hem de dil bilimsel açıdan suç işlenmektedir” deniyor.

Basın açıklaması çağrı metni şu ifadeler ile son buluyor; “Kaffed olarak, Anadilimizin geleceğini olumsuz etkileyecek bu durum ile ilgili kaygılarımızı daha yüksek sesle duyurabilmek için, tüm Çerkesleri ve Çerkes dostlarımızı basın toplantımıza davet ediyoruz.”

Ayrıca Kaffed’e bağlı derneklerinde bulundukları şehirlerde belirlenecek yerlerde aynı gün aynı saatte basın açıklaması yapması bekleniyor.

Eylem kararının Kaffed tarafından dün gerçekleştirilen Başkanlar Kurulu toplantısında alındığı sanılıyor.