Kaffed Çerkes Sürgünü’nü Kefken’de andı

Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen sürgünü anma etkinliği bu yıl Kefken’de gerçekleştirildi.

Çerkeslerin sürgün esnasında karaya çıktıkları bölgelerden biri olan Kefken’de gerçekleştirilen Çerkes Sürgünü’nü anma etkinliği için Kaffed’e bağlı dernekler yoğun katılım sağladı.

Çerkes Sürgünü’nün 151. yıl dönümü için Kefken’de bir araya gelen Çerkesler sürgün esnasında kaybettiklerinin ardından ağıtlar yaktı, dualar etti. Ayrıca Karadenize silah çelenk ve karanfiller atıldı. Anma etkinliğine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Abhaz Dernekleri Fedarasyonu Başkanı Ferudun Aksoy, Koceli Kafkas Kültür Derneği Başkanı Erdal Çatan ve Suriye Kafkas Derneği yöneticileri de katıldılar. Çerkesce ve Türkçe yapılan konuşmaların ardından Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da bir konuşma yaptı.

Kafkas sürgününde yaşamlarını yitirenleri rahmetle andıklarını belirten Bakan Fikri Işık, “Çerkesler çok büyük acılar yaşadı ama onurlarından asla vazgeçmediler. Şeyh Şamil’in torunları onurlarıyla yaşadı. 300 yıllık mücadelede yaşamını yitirenlere rahmet diliyorum. Birlik ve beraberliğimizi bozmadan bu vatanı ilelebet savunmalıyız. Milli bilinç ortak tarihe sahip çıkmakla olur. Karadeniz canımızı almış olabilir ama sizler onurlarınızla yaşıyorsunuz” dedi.

Konuşmaların ardından törenden ayrılan bakan Fikri Işık, Çerkeslerin sürgün esnasında Babalı köyüne geldiklerinde uzun süre kaldıkları ve bugün çökerek kum ile dolmuş olan mağaranın kalan bölümünü de inceledi. Kafkas Dernekleri mağaranın açılması ve atalarının duvarlara yazdıkları yazıların arkeolojik kazıyla ortaya çıkartılmasını isteklerini Bakan Fikri Işık’a ilettiler. Anma etkinliği akşam saatlerinde Nart Ateşi yakılmasıyla devam etti.

Kafkas Dernekleri Federasyonu Çerkes Sürgünü anma etkinliklerini daha önceki yıllarda Beşiktaş meydanı, Samsun Sahili ve en son Kartal sahilinde gerçekleştirmişti. Uzun yıllardır Kefken’de anma etkinliği yapmayan Kaffed bu yıl Kefken’i tercih etti.