Avrupa Parlamentosunda 8. Çerkes Günü

Avrupa Parlamentosunda 8. Çerkes Günü, ‘kardeş Abaza halkıyla ilişkiler’ gündemiyle 28 Haziran’da toplanıyor.

 

Avrupalı Çerkesler Federasyonu’nun (Euro Xase) organize ettiği Avrupa Parlamentosunda Çerkes Günlerinin sekizincisi 28 Haziran’da Brüksel’de yapılacak. Bu senenin gündemi “Çerkesler, kardeş halklar ve Avrupa: Birbirlerine yakınlaşmanın, anlamanın ve anlaşılmanın yolları" olarak belirlendi.

 

Euro Xase’nin 8. Çerkes Günü etkinlik davetinde şu ifadelere yer verildi: “Biz Çerkesler Kuzey Kafkasya’nın yerli halkıyız ve yaklaşık bir milyon civarı soydaşımız anavatan topraklarında halen yaşatmaktadır. Bu rakam diasporada ise yaklaşık 7 milyonu buluyor. Bizler Belçika, Almanya, Fransa, Hollanda, Türkiye ve diğer yaşadığımız ülkelerde, içinde yaşadığımız toplumların bir parçası olmamıza rağmen, tarihimiz, dillerimiz ve ortak kültürümüz, bizi her fırsatta yakınlaştırıyor ve birleştirebiliyor. Dünyanın farklı ülkelerinden, etkinliğimize ilgi duyan misafirler ile, bu bağlılığımızı bir kez daha yaşayabilmek için, bu yıl sekizincisini düzenlediğimiz "Avrupa Parlamentosunda Çerkes Günü" etkinliğimize hepinizi davet ediyoruz.

 

Bu yılki organizasyonumuzda kardeş halklarımızdan Abhazya ile tarihte ve günümüzde olan ilişkilerimizi konu alıyor,  ülkenin tarihi ve siyasi yapısını incelemenin yanı sıra,  kültürel ve sosyo-ekonomik yönlerine de ışık tutmak adına, alanlarında uzman konuşmacılarımızın sunumlarına kulak vermek, folklorumuzun güzelliklerini bizlere sergileyecek olan dans grubumuzu izlemek, ses sanatçılarımızın eserlerini hep beraber dinleyebilmek üzere,  28 Haziran’da, Avrupa'nın başkenti Brüksel'de bir kez daha siz soydaşlarımızla beraber olmayı diliyoruz”.

 

Avrupa Parlamentosunda Çerkes Günlerine konuşmacı olarak katılacak isimler: Dünya Abaza (Apsuva-Aşkaruva) Kongresi Başkanı Prof.  Taras M. Şamba, Prof. Wulf Köpke, Martin Tarkil, Dr. Basel Katt, Beslan T. Butba, Prof.Matthias Adolf, Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Uali R. Evgamukov ve Dr Saria A. Amiçba.

 

AjansKafkas