Ankara’da Kafkasya konferansı

Ankara’da TOBB-ETÜ ve Moskova Devlet Üniversitesi işbirliğiyle uluslararası Kafkasya konferansı düzenleniyor.

 

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü ile Moskova Devlet Üniversitesi Tarih Fakültesi tarafından, “Reelpolitik ve Tarihi Hafıza Arasında Türk-Rus İlişkileri: 19.yy’dan Günümüze Kafkaslarda İşbirliği ve Rekabet” başlıklı bir konferans düzenleniyor.

 

30 Eylül Pazartesi TOBB-ETÜ kampüsünde yapılacak konferans Dışişleri Bakanlığı- Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM), Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Kuzey-Güney Politik Araştırmalar Merkezi, Moskova Devlet Üniversitesi ve Vestnik Kavkaza haber ajansı tarafından destekleniyor.

 

Konferans programı açılış, üç panel ("19. Yüzyılda Kafkasya’da Rusya ve Türkiye: Efsane ve Gerçeklik", "Savaş Öyküleri ve Modernlik. Tarihi Gerçekler, Propaganda ve İdeoloji Arasında Türk-Rus İlişkileri", "Rusya’nın Kafkas Savaşlarına Kafkaslardan Bakmak") ve kapanış oturumlarından oluşuyor.

 

Konferansa katılacak isimlerden bazıları şunlar: İsmail Ağakişiyev (Moskova Devlet Üniversitesi Tarih Bölümü), Aleksey Vlasov (Moskova Devlet Üniversitesi Tarih Bölümü, Kuzey-Güney Politik Araştırmalar Merkezi), Konstantin Kazenin (Ekonomi-Politik Enstitüsü), Nikolay Silayev (Kafkasya İşbirliği Derneği), Andrey Suşentsov (Rusya Dışişleri Bakanlığı Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü), Kasbolat Dzamikhov (Kabardey – Balkar Devlet Üniversitesi Tarih Bölümü), Arthur Kajarov (Kabardey – Balkar Devlet Üniversitesi), Soslan Salakaya (Abhazya Bilimler Akademisi), Valerian Dolidze (Tiflis Devlet Üniversitesi).

 

Konferans programı, ulaşım ve kayıt hakkında detaylı bilgiye http://www.etu.edu.tr/docs/Reelpolitik_ve_Tarihi_Hafiza_Arasinda_Turk_Rus_Iliskileri_19_yy_dan_Gunumuze_Kafkaslarda_Isbirligi_ve_Rekabet.pdf adresinden ulaşmak mümkün.

AjansKafkas