Nalçik’te Kafkasya Sivil Konseyi toplantısı yapıldı

23 Mart’ta Kabardey-Balkar Cumhuriyeti başkenti Nalçik’te, Kuzey Kafkasya Federal Bölge Sivil Konseyi toplantısı yapıldı. Toplantıda, Kafkasya’da dinler arası ve din içi ilişkiler konuşuldu.

Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi’nde yapılan toplantıda din idaresi temsilcileri, Kuzey Kafkasya Federal Bölge cumhuriyetleri yönetim organları, RF Federal Meclisi ve dini örgüt temsilcileri bir araya geldi.

Toplantının başında, Kuzey Kafkasya Federal Bölge RF özel temsilci yardımcısı Mikhail Vedernikov katılımcılara hitaben konuştu. Sivil Konseyin toplantılarının yeni şeklini anlattı.

Toplantıda konuşan Kuzey Kafkasya Müslümanları Koordinasyon Konseyi Başkanı İsmail Berdiyev, dinler arası ve din içi ilişkilerde dış kuvvetlerin etkili olduğunu belirtti.

Berdiyev, “Kafkasya’da insanlar farklı dil ve inançlarına rağmen birbirleri ile görüşmekten memnuniyet duyuyorlar. Kafkasya’da milletler arası ve dinler arası anlaşmazlık yok. Sadece aramızı bozmaya çalışan güçler var. Bizi bu kavgalardan büyüklerimiz koruyor” dedi.

Vesti Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, toplantıda, “Radikalleşme ve Baş etme Yolları”, “Dini Eğitimde Problemler”, “Dinde Diyalog”, “Devlet ve Din”, “Dinler Arası Diyalog” ve “Kuzey Kafkasya Federal Bölge sınırlarında bulunan cumhuriyetlerin etnik-dini anlaşmazlıkların çözümü ve engellenmesi konusundaki tecrübeler” konuları üzerinde ayrı oturumlar gerçekleştirildi ve elde edilen neticeler, alınan kararlar, Kuzey Kafkasya Federal Bölge Özel Temsilcisi Sergey Melikov’un katılımı ile yapılacak Sivil Konsey toplantısında dile getirilecek.