Müslüman Rus öğrencilerden İstanbul’da kermes

Rusya’dan Türkiye’ye gelen kızların kurmuş olduğu Aktivİst grubu, Bahçelievler Kültür Merkezi’nde Rusya’dan gelen ve İstanbul’da tedavi gören çocuklara yardım etmek amacıyla bir kermes düzenliyor.

Activİst grubundan iletişime geçtiğimiz Irina Abdullah, kermesi düzenleyen Aktivİst grubunun Rusya’dan Türkiye’ye gelen Müslüman kız öğrenciler tarafından kurulduğunu söyledi. Abdullah’a göre, grubun amacı, Rusya’dan gelenlerin sosyal etkinliğini arttırmak, kendilerini yabancı hissetmelerinin önüne geçmek ve topluma faydalı olmalarını sağlamak.

Düzenlenen kermeste,  İrina Abdullah, kendi çektiği fotoğraflardan oluşan kartpostallarını tanıtacak, profesyonel ressam Evgeniya Nirkova resim atölyesi düzenleyecek, Nargiz Afandiyeva (Nara Fine Arts Studio), çocuklara cam süsleme etkinliği (master klass) yapacak, Maya Ayvazoğlu ise kurabiye süsleme atölyesi yapacak.
Kermeste ayrıca, ASYA Tömer öğretmenleri bir Türkçe çalıştayı düzenleyecek, Türkçe sorusu olan yabancı misafirlere yardımcı olacak ve onların sorularına cevap verecek.
Müslüman Şal Şirketi Shakur Textile ve Laleli de kermese katılan gruplar arasında. Ayrıca, Faracha Aksesuar ve Munye Cam Üfleme şirketi de kermeste bulunacak. Yeni katılımcı “an_naml” kermeste, saat, çanta ve kalem gibi eşyalardan oluşan ürünlerini tanıtma imkanı bulacak. Abdullah, “Kermesimize katılan bütün şirketlerin ve grupların satışlarından elde edilecek tüm gelir ihtiyacı olan hasta çocuklara bağışlanacak. Bu kermes, bizim ilk tecrübemiz, umuyoruz ve dua ediyoruz ki başarılı ve faydalı geçsin! Biz, hız kesmeden yolumuza devam edeceğiz, bu kermesten sonra yeni ve daha büyük projelerimizle çalışmayı sürdüreceğiz inşallah. Hem Araplar hem de Türkler kermesimize yoğun bir ilgi gösterdiği için memnunuz. Yanımızda olan, kermesimize katılan herkese çok teşekkür ediyoruz. Türkçe, ana dilimiz olmadığı için bize konuşma, yazma ve tercümelerde yardımcı olan ASYA Tömer’e de ayrıca teşekkür etmek istiyoruz” dedi.

Activİst grubunun organize ettiği kermes, 17-20 Mart tarihleri arasında, İstanbul’da, Bahçelievler Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Kermesin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

12821425_1220429337985360_7451025533851578128_n