Karaçay-Çerkes’de resim sergisi

İrayda Orlova’nın kişisel sergisi Karaçay-Çerkes’de açıldı.

Karaçay-Çerkes Cumhuriyetinin başkenti Çerkesk’te bulunan M. O. Bayçorova tarih-kültür ve doğa müzesi galerisinde, ressam İrayda Orlova’nın kişisel sergisi açıldı.

Ressam Orlova’nın ifadesine göre, kendisinin 16. kişisel sergisi olan bu serginin açılmasına vesile olan şey, Karaçay-Çerkesli ressamların aynı galeride ortak olarak gerçekleştirdikleri “Bu Dünya Ne Kadar Güzel!” adıyla yapılan karma sergi oldu.

Orlova Karaçay-Çerkes haber ajansına yaptığı açıklamada, “Her ressam bir kaç çalışmasını sergide sundu. Hiç şüphe yok ki her ressamın bu konu hakkında anlatmak istediği çok şey var. Bende konuya devam etmek gerektiği düşünesi oluştu ve önceki serginin devamı olan bu sergiyi hazırladım. Bu sergide dünyanın güzelliğini gerçekten ifade eden, Büyük Vatan Savaşı olaylarını hatırlatan, özellikle de Büyük Zaferi hatırlatan çalışmalar yer alıyor” dedi.

Sergide ressamın bu yıl ve daha önceki yıllara ait 40’dan fazla çalışması yer alıyor. Sergide ilk salonda sanatçının “Bu Dünya Ne Kadar Güzel!” konusu üzerine tablo ve çizimleri, ikinci salonda Svetlana Pereslavtseva’nın “Güneşin Altında” isimli 2015 basımı kitabına hazırladığı çizimler yer alıyor.

Orlova, Çelyabinsk bölgesi Zlatoust şehrinde doğdu, çocukluğu Çerkesk’te geçti. Sanat okulundaki eğitiminin ardından İrkutsk sanat okulu, Moskova Beşeri Bilimler Akademisi Sanat Bölümünü okudu.

1998’den beri Rusya Ressamlar Birliği üyesi.