İnguşetya’da direnişçilerin cesetleri ailelerine verildi

İnguşetya Güvenlik Konseyi’nin yaptığı açıklamaya göre, İnguşetya’da yürütülen antiterör operasyonunda öldürülen silahlı örgüt üyelerinin cesetleri defnedilmeleri için ailelerine verildi.

Güvenlik Konseyi temsilcisinin ifadesine göre, morgdan hiç kimsenin cesedi zorla çıkarılmadı ve hiç kimse cesetleri çalmadı.

Güvenlik Konseyi temsilcisinin ifade ettiğine göre, öldürülen kişilerden birinin yakınlarının elinde cesedin verilmesi için bir karar vardı ve bu kararla Nazran’daki morga geldiler. Ancak onların güvenlikle küçük bir kavgası oldu. Sonuçta ise ceset aileye verildi ve defnedilmek için götürüldü.

Güvenlik Konseyi temsilcisi, “İnguşetya hükümetinin silahlı örgüt üyelerinin ailesiyle bir problemi yok” dedi. Ayrıca yaşanan kavganın, morg güvenliği ve aile arasındaki küçük bir anlaşmazlıktan başka bir şey olmadığını belirtti.

Bu açıklama öncesinde, kimliği belirsiz yaklaşık 100 kişinin Cuma günü öğleden sonra Nazran’daki morga geldiği ve yürütülen özel operasyonda öldürülen kişinin cesedinin verilmesini talep ettikleri haberi gelmişti.

Güvenlikten ret cevabı alan kalabalığın kavga çıkardığı ve sayıca çok olmalarının avantajı ile güvenliği etkisiz hale getirerek cesedi alıp götürdükleri kaydedilmişti.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, Perşembe günü Malgobek’teki özel operasyon ve Nazran’daki antiterör operasyonu sonucunda beş salihlı örgüt üyesi öldürülmüş, üçü canlı olarak ele geçirilmişti.