Gürcistanlı milletvekili AKPM başkan yardımcısı oldu

Gürcistan Parlamentosundaki partilerden “Gürcistan’ın Hayali” milletvekili, Tedo Caparidze Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) başkan yardımcısı olarak seçildi. AKPM milletvekilleri yeni başkanlarını da seçti.

AKPM’nin yeni başkanı ise, Avrupa Halk Partisi milletvekili Pedro Argamunt oldu.

70 yaşındaki Tedo Caparidze, Tiflis Devlet Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu.

1989-1990’da Gürcistan Dışişleri Bakanlığı’nda UNESCO işleri konseyi başkan yardımcılığı yaptı. Ardından siyasi analiz ve enformasyon idaresinin başkanlığını yaptı (1990-1991). Daha sonra ise siyasi analiz idaresi başkanlığı (1991) görevinde bulundu. 1991-1992’de de Dışişleri Bakanı yardımcılığı görevini yapan Caparidze, 1992’de Başdanışman olarak atandı. Caparidze, daha sonra Gürcistan Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi danışmanlığı görevinde bulundu (1992-1994). 2002’ye kadar ABD’de Gürcistan elçisi olarak çalıştı. 2003’de Gürcistan Milli Güvenlik Konseyi sekreteri olarak atandı. Aynı yıl birkaç ay da Dışişleri Bakanı oldu.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Caparidze, şu anda parlamentodaki çalışmaları dışında, AKPM ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komisyonu Gürcistan heyeti başkanlığını yapıyor. Ayrıca, NATO ve AGİT’te Gürcistan parlamentosunu temsil eden heyet içinde yer alıyor.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone