Çeçen muhalifler Avrupa Konseyi toplantısına katıldı

Çeçen muhalifler Süleyman Canbolat ve Anzor Mashadov, Fransa’nın Strazburg şehrindeki Avrupa Konseyi’nin düzenlediği toplantıya katıldı.

Avrupa’daki Çeçen diasporası tarafından kurulan Bart-Marşo Hareketi başkanı Süleyman Canbolat ile Çeçenya Üçüncü Cumhurbaşkanı Aslan Mashadov’un oğlu Anzor Mashadov, Avrupa Konseyi’nde Çeçenya’yı temsil etti. Canbolat basına yaptığı konuşmada, “AKPM yetkilileriyle Çeçenya’nın işgalden kurtulmasına dönük görüştüm. Bu görüşme Ukraynalı temsilcilerin sayesinde oldu.” dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Ukrayna Delegasyonu çabalarıyla gerçekleşen konuşma, Çeçenya’nın bağımsızlığının uluslararası alanda tanınması girişimi olarak yorumlandı. Ukrayna Delegasyonu başkan yardımcısı Aleksandr Meresko, “Emperyalist kölelikten kurtulmak için uzun zamandır savaşan bu cesur insanlarla tanışmak benim için onurdur.” ifadelerini kullandı.

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti temsilcileri uzun yıllardır AKPM’de konuşma yapmadı. En son 2002 ve 2010 yıllarında AKPM’de Çeçen İçkerya Cumhuriyetini Ahmed Zakayev temsil etmişti. Avrupa’daki Çeçen diasporası temsilcilerinden Süleyman Canbolat, resmi sosyal medya hesapları üzerinden Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı Ahmed Zakayev’i, Rus yanlısı Çeçen hükümeti lideri Ramzan Kadirov’la ilişki kurmakla suçlamıştı.