Dağıstanlı tır şoförlerinden eylem

Dağıstanlı tır şoförleri yeni ulaşım harçlarını protesto etmeye 16 Kasım’da da devam ettiler.

Chernovik’in verdiği bilgilere göre, 150 kadar yük aracı Karabudahkent bölgesi Açisu istasyonu önünde toplandı. Bir o kadar otomobil de Kayakent bölgesinde Kafkas federal otoyolu yakınlarında toplandı.

14 Ekim ve 11 Kasım’da tır ve kamyon şoförleri geniş çaplı protesto eylemleri yaptılar. Protestoların sebebi, 10 Kasım’da Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev’in 12 tonluk taşıtların federal yollardan geçiş ücretinin değişmesiyle ilgili imzaladığı karar. Mart 2016’ya kadar tır sahiplerinin kilometre başına 1,53 ruble ödemesi gerekecek, daha sonra ise ücret 3,03 ruble olacak. Bu rakam aslında federal merkezin indirim uyguladığı fiyat. İlk karara göre, tırlar, kilometre başına 3,73 ruble ödeyeceklerdi. Ayrıca uygulamanın 15 Kasım itibariyle başlatılması istenmişti. Yeni ücret uygulamasıyla, hükümet, ağır araçların yollara verdiği zararı bu şekilde tazmin etmek istiyor.

Kilometre başına 3,73 ruble tarifesi uygulansaydı Moskova’ya gidip Dağıstan’a dönmek için tır sahiplerinin 15 bin ruble ödemesi gerekecekti. Tarifenin düşürülmesiyle bu rakam yaklaşık 12 bin ruble oluyor.