Dağıstan’da bir imam cinayeti daha

2 Aralık’ta Dağıstan’da öldürülen din adamı Süleyman Süleymanov (Kokrekski) selefi idi. Ancak yönetim yada din idaresi ile herhangi bir sorun yaşamamıştı.

Süleymanov’un yakınları bugünkü açıklamalarında, imam Süleymanov’un hiç kimseyle anlaşmazlığının bulunmadığını ifade etti.

Öldürülen imam, aracıyla ilerlerken yanından geçen bir başka araçtan üzerine ateş açılması sonucu hayatını kaybetti. Görgü tanıklarının ifadesine göre, saldırganlar bir kaç kişi idi. İmama, saldırı ateşi, aracın arka camından açıldı. Süleymanov’un cipi durduğunda ise saldırganlar araçlarından indi, imama doğru ateş açtı ve araçlarına binerek olay yerinden uzaklaştı. İmam kendisine saldırı düzenleyenlere silahı ile bir kaç defa ateş etti. 22 yaşındaki Süleymanov kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Görgü tanıkları aracın plakası ve rengini yetkililere bildirdi.

Eko Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, bu cinayet Dağıstan’da son zamanlarda din adamlarına yönelik gerçekleştirilen ikinci cinayet oldu. 9 Eylül’de de Hasavyurt bölgesi Novıi Kuruş köyünde imam Magomed Hidirov öldürülmüştü. 34 yaşındaki Hidirov sabah namazına giderken öldürüldü.