Aristov: “İnguşetya’ya gelen turist sayısı yedi katına çıktı.”

İnguşetya Turizm Bakanı Stanislav Aristov, Federasyon Konseyi’ndeki konuşmasında, İnguşetya Cumhuriyeti’ni ziyaret eden turist sayısının önemli derecede arttığını ifade etti. Aristov, yaptığı açıklamada, 2011 yılında İnguşetya’yı ziyaret eden turist sayısı 4100 iken, 2014’de bu sayının 28.000’e çıktığını söyledi. Aristov’a göre, Kafkasya’nın tehlikeli bir bölge olduğu klişesinden kurtulmak için çaba harcanması gerekiyor.

Aristov, konuşmasında, “İnguşetya’yı tüm sezon için bir turizm markası yapmayı hedefliyoruz. Bunun için de gereken adımları atıyoruz. Şu anda bir kayak merkezi, teleferik, havuzlu spor kompleksleri ve Kafkasya’daki en uzun bisiklet yolunun inşaatı devam ediyor. İnguşetya’yı Kafkasya’nın önemli bir turizm merkezi haline getireceğiz” dedi.

İnguşetya’da kültür ve spor etkinliklerinin de düzenlendiğini ifade eden Aristov, Kafkasya’nın ilk ateşsiz silahlar festivalinin düzenlendiğini, festivale Rusya’nın tüm ateşsiz silah üreticileri yanında Gürcistan ve Azerbaycan temsilcilerinin de katıldığını açıkladı.

Stanislav Aristov önceden olduğu gibi turizmin gelişimiyle ilgili projelerin finanse edilmesine devam edilmesi gerektiğini belirtti. Bu konuda Federasyon Konseyinin desteğini umduklarını ifade etti. Senatörler de toplantıda destek vereceklerine dair söz verdiler.

Federasyon Konseyi Sosyal Politika Komitesi Başkanı Valeri Rezanski, toplantıda yaptığı konuşmada, İnguşetya’da turizmin 3 senede bu denli gelişmesinin, Kafkasya İşleri Başkanlığı’nın kurulması sebebiyle olduğunu söyledi. İnguşetya örneğinde rahatlıkla görüldüğü üzere, bu bakanlığın cumhuriyetlerin menfaatlerini korumak üzere kurulduğunu söyleyen Rezanski, konuşmasını şunları söyleyerek sonlandırdı: “Bakanlık kurulduğundan beri sorunlar kolaylıkla çözülür hale geldi. Kafkasya cumhuriyetleri kendilerini artık Rusya’nın bir parçası gibi hissediyorlar.”