Abhazya’da yabancılara daire satışı

Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacimba, 11 Ağustos’ta hükümet yetkilileri, il ve ilçe başkanlarının katılımıyla yaptığı toplantıda “Yabancılara daire satışı kanunlar çiğnenerek yapılıyor. Devlet bu satışları takip edemiyor. Bu süreci yasallaştıralım” önerisinde bulundu.

Hacimba, Abhazya’da konut yetersizliği konusunda ciddi bir problem olduğunu, bununla birlikte savaş sonrası yıllarda olduğu gibi Abhazya vatandaşlarının Ruslara daire ve evlerini, hatta topraklarını sattığını, halbuki kanunlara göre toprak satışının yasal olmadığını ifade etti.

Hacimba, “İnsanlar kanunlara aykırı sözleşmeler yapıyor. Geçtiğimiz günlerde, düşük maaştan şikayet eden bir vatandaşla sohbet ettim. Bu kişinin akrabalarının üstüne kayıtlı gayrimenkulleri hiç de az değildi. Yabancılara konut ve toprak satışı tüm dünyada mevcut. Ama Abhazya’da bu konuda protesto yapanlar bile kanunları ezerek sıkça satışta bulunuyor” dedi.

Hacimba’a göre, ev ve toprak satışını yasallaştırmak, satışların devlet kontrolünde yapılmasını ve devlete bir miktar para ödenmesini mümkün kılacak.

Hacimba, yaptığı açıklamada, “Daire ve ev satışlarından alınacak devlet harcını, sırada bekleyenler için yapılacak yeni konutların inşası için kullanabiliriz” dedi.

Oçamçira bölge başkanı Hrips Copua ise, geri dönüşçülere verilen 580 daire ve evin, yerli vatandaşlara satıldığını açıkladı.


Yorumlar