Abhazya’da meşhur tatil bölgesinin Rusya’ya verilmesi tartışılıyor

Abhazya’nın Pitsunda bölgesindeki tatil kompleksinin Rusya’ya verilmesi tartışmaları devam ediyor.

Abhazya’nın Pitsunda bölgesi içerisinde kalan tatil yerinin Rusya’ya verilmesi üzerine başlayan tartışmalar büyüyor. Söz konusu tatil kompleksinin ilk olarak 1995 yılında dönemin Abhazya Cumhurbaşkanı Vladislav Ardzınba tarafından Rusya Federal Koruma Servisi’ne kiralanmasının kabul edildiği aktarıldı. 27 senenin ardından Ocak 2022’de ani bir kararla uzatılan devirle ilgili belgelerin ayrıntıları Abhazya meclis komitesinde başlayan tartışmalar sonucu ortaya çıktı.

Abhazya Cumhurbaşkanı Aslan Bjaniya, tepkileri gidermek amacıyla farklı şehirlerde düzenlenen toplantılara katıldı ve anlaşma ile Abhazya’nın güvenliği arasındaki bağlantıyı vurguladı. Bjaniya, hükümetin toprak vermediğini, tatil kompleksi ve birkaç binayı devrettiğini söyledi. Toplantı katılımcıları itiraz edince Bjaniya salonu terk etmek zorunda kaldı. Abhazya eski milletvekilleri ise Bjaniya’ya çağrı yaptı, yaklaşık olarak 2 kilometrekarelik tatil kompleksinin Rusya’ya verilmesinin Abhazya çıkarlarına ve egemenliğine aykırı olduğu nedeniyle anlaşmanın iptali talep edildi.

1990’lı yıllarda Türkiye’den Abhazya’ya yerleşen eski Abhazya milletvekili Oktay Chkotua, “Daha önce tahsis edilen bir arazinin, tahsisat süresinin bitimine daha bir hayli zaman varken, aniden ve el altından Rusya’ya tamamen devri konusunun gündeme getirilmesi ve bunun için devlet ciddiyetinden oldukça uzak içi boş argümanlar öne sürülmesi, herkes gibi benim de ruhumda derin bir infial uyandırdı.” ifadelerini kullandı. Chkotua, toprak devrine itiraz edenlerin bazı çıkar çevreleri tarafından üstü kapalı sözlerle tehdit edildiğini ve halkın Rusya’yla korkutularak sindirilmeye çalışıldığını belirtti.

Abhazya Dışişleri Bakanı İnal Ardzınba’nın daveti üzerine Kamu Konseyi’nde toplanan gazeteci, siyasetçi ve gaziler, Pitsunda bölgesindeki tatil kompleksinin Rusya’ya verilmesini içeren anlaşmayı yasal olarak inceleme kararı aldılar. Kamu Konseyi toplantısında söz alan Abhazya Gazeteciler Birliği Başkanı Ruslan Haşıg, söz konusu anlaşmanın imzalandığı dönemde Rusya’nın Abhazya’yı bağımsız bir devlet olarak tanımadığını ve bundan dolayı Rusya’yla yapılan bütün anlaşmaların tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini savundu.

Abhazya’da şu an Sovyetler Birliği döneminden kalma üç yazlık devlet tatil kompleksi bulunuyor. Bunlardan ikisi halka açık olarak hizmet vermeye devam ederken, Pitsunda’daki tatil kompleksi çitlerle çevrili ve kapalı.