Abhazya kurtuluş bayramını kutluyor

Abhazya Cumhuriyeti, 1992 yılında Gürcistan ile yaşadığı savaşın sona ermesinin ve bağımsızlığa ulaşmasının 23. yıldönümünü kutluyor.

Abhazya Cumhuriyeti Türkiye temsilcisi İnar Gitsba facebook hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye’de yaşayan soydaşlarını kutladı. İnar Gintsba’nın kutlama mesajı şu şekilde:

Değerli soydaşlarımız, sevgili halkım!
Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Tam Yetkili Temsilciliği ve şahsım adına Abhaz halkının 1992-1993 yıllarında yaşadığı savaş sonucu olarak kazandığı Zafer Bayramının 22. Yıldönümünü kutlamaya izin veriniz.
Abhaz halkı yaşadığı savaşta elde ettiği zafer bayrama dönüşmesi Abhazya Cumhuriyeti modern tarihinin önemli noktasıdır, Abhaz halkının kahramanlığı ve dayanaklığın cisimleşmesidir, o halkın parlak ve özgür geleceği için özlemidir. Abhaz halkı ölüm kalım mücadelesi vererek gürcü saldırganlarını püskürtmüş, halkını yok olma tehlikesinden kurtarmıştır.
Bu özel günde, Apsnı’nın özgürlük mihrabına özellikle Türkiye’den, Kuzey Kafkas kardeş cumhuriyetlerinden be diğer ülkelerden gelen kardeşlerimizin canları pahasına hayatlarını ortaya koyanları ve bu uğurda şehit olan tüm kardeşlerimizi anıyoruz. Son yıllarda Abhazya halkı, demokratik devlet kurumlarının inşasında, güncel sosyal ve ekonomik problemlerin çözülmesinde ve uluslararası ilişkilerin kurulmasında önemli başarılar elde etti.
Abhazya-Türkiye ilişkileri dost komşu ve dostluk ruhunda başarılı olup, ileri boyutta güçlenmesi Abhaz ve Türk Halkının geleceğini daha güçlendirecektir.
Tüm dünyada olduğu gibi Abhazya halkına da barış, huzur ve refah dilerim.

Abhazya Cumhuriyeti‘nin Türkiye Cumhuriyeti Tam Yetkili Temsilcilisi

İnar Gintsba

30.09.2015