Abhaz ve Çeçen işadamları arasında işbirliği

Abhazya ve Çeçenya Sanayi ve Ticaret Odaları arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Abhazya’nın başkenti Sohum’da tecrübe paylaşımı ve ekonomik ilişkilerin gelişimi amacıyla Abhazya, Kuzey Kafkasya Federal Bölge ve Güney Federal bölge Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği’nin katılımlarıyla ortak bir toplantı yapıldı.

RF Sanayi ve Ticaret Odasının dış ilişkiler ve iş konseyleriyle çalışmalar departmanı müdürü Vladimir Padalko toplantıdaki konuşmasında, Abhazya Sanayi ve Ticaret Odası temsilcilerinin uluslararası iş forumlarına katılmasının önemini ifade etti. Padalko, “Bu, yabancı iş çevreleri temsilcileriyle dış ticari ilişkilerin oluşturulmasına yardımcı olur” dedi.

Abhazya Ekonomi Bakanı Adgur Ardzinba, Abhazya’nın şu anki yatırım imkanları ve yatırım programları alanında planlanan reformlar konusunda bir tebliğ sundu.

Bakan Ardzinba, “Abhazya’nın az ülke tarafından tanınması nedeniyle ciddi yatırım sıkıntısı çekiyoruz, bundan dolayı bizim için Rusya ile dış ticari ilişkileri geliştirmek öncelikli oluyor” dedi.

Toplantı tartışma formatında yapıldı ve ana amacı organizatörlerin ifadesine göre dış ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde tecrübe alışverişi oldu.

Toplantı çerçevesinde Abhazya ve Çeçenya Sanayi ve Ticaret Odaları arasında işbirliği anlaşması da yapıldı.

Toplantıya Rostov bölgesi, Stavropol Kray, Karaçay-Çerkes, Çeçenya ve Kuzey Osetya Sanayi ve Ticaret Odası yöneticileri katıldı.

Apsny Press’te geçen habere göre, toplantıya misafir olarak Abhazya Ekonomi Bakanı Adgur Ardzinba, devlet başkanı danışmanı Amiran Lagvilava, Rusya’nın Abhazya’daki ticari temsilcisi Yuri Aykin ve Rusya Federal Gümrük Hizmeti Abhazya temsilcisi Sergey İvanov katıldı.