Kafkasyalı öğrenciler diaspora ile buluştu

Şamil Vakfı ve Kafkas Vakfı tarafından düzenlenen “Kafkasyalı Öğrenciler Diaspora ile Buluşuyor” başlıklı etkinlik Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı ev sahipliğinde Kadıköy İstanbul’da gerçekleşti.

Kafkasya’dan eğitim almaya Türkiye’ye gelen ve Türkiye’de yaşayan Kafkasyalı üniversite öğrencilerine yönelik tanışma ve fikir alışverişinin gerçekleştiği program anlamlı görüntülere sahne oldu.

Kafkas STK’ları ve birçok öğrenci grubunun katıldığı programda ev sahibi Şamil Vakfı adına Rengin Yurdakul ve organizatörlerden Kafkas Vakfı adına Yusuf Tunçbilek kısa konuşmalar yaptılar.

Rengin Yurdakul konuşmasında “Genç arkadaşlar, çok teşekkür ediyorum katılımınız için. Bizlerin; buradakilerin ve Kafkasya’dakilerin, hepimizin bildiği bir hikaye vardır. Tanrı’nın Kafkasya’yı kendisine ayırdığı, daha sonra da Kafkasyalılara hediye ettiği söylenir. Bu topraklardan dünyanın birçok bölgesini dağılmış insanımız ve gençlerimiz olarak ne mutlu bir araya gelebildik. Yüzümüz dağlarımıza dönük olsun. Diasporadaki gençler, mutlaka bir fırsatını bulup Kafkasya’ya gidin. Orası hakikaten büyülü bir yer, oranın sihri bambaşka. Hiç ilginizi kesmeyin. Bütün bu kurumlar bizlerden sonra sizlere emanet. Teşekkür ediyorum geldiğiniz için.” dedi.

Yusuf Tunçbilek ise “Kafkasyalı öğrencileri bir araya getirip tanıştırma ve kaynaştırma amacımızı daha geniş katılımlı olarak gerçekleştirmek bizleri mutlu ediyor ancak işin içerisine diğer dernek, vakıf, topluluk vb herkesi katmamız gerektiği açık. Geçen sene bir karar almıştık her dönem en az bir defa buluşalım diye bugün aynı zamanda o kararın arkasında durmuş olduk. Bir sonraki buluşmanın çalışmalarına şimdiden başlamak lazım. Abhaz arkadaşların yoğun katıldığı açık, Sakarya’dan gelen Abhaz öğrencilere ayrıca teşekkür etmek gerekir, bu bakımdan bahar buluşmamızı İstanbul Abhaz Kültür Derneğinde yapmak güzel olur diye düşünüyorum. Katılan herkese teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.