Aslan Cherkesov Rusya’daki hapishanelerin durumunu anlattı

Futbol taraftarı Yegor Sviridov’u öldürmesi ile suçlanan ve 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Kabardey-Balkar vatandaşı Aslan Cherkesov, insan hakları savunucularına, medyaya ve topluma seslenerek Krasnoyarsk Bölgesi’nin ıslahevlerinde meydana gelen keyfiliğin ve yolsuzluğun soruşturulmasını talep etti.

Cherkesov, hükümlülere yasalara uygun olarak davranılmadığını, hükümlülerin yiyecek ve insani ihtiyaçlardan yoksun bırakıldığını belirtiyor. Cherkesov: “Haftada üç kez haşlanmış yumurta ve her gün 240 gram sebze verilmesi gerekiyor ancak verilmiyor. Bir ay sonra burada bulunduğum süre tam bir sene olacak ancak ben onları hiç görmedim” diyor. Ona göre bu ürünler, hapishanedeki mahkumlara para karşılığı satılıyor.

Cherkesov, Krasnoyarsk Islahevlerinde yapılan işkence, dayak ve intihar olayları hakkında ise şöyle konuştu:

“Burada, bu bölgede tam bir yolsuzluk, kanunsuzluk söz konusu. GUFSIN personeli istediğini yapıyor. Moskova onlara kendilerinin ifadesiyle ‘yeşil ışık’ yakıyor, yol gösteriyor. Hapishane personeli, hükümlülere uygulanan bütün bu kanunsuzluğun Moskova kaynaklı yaptırıldığını ‘açıkça, utanmadan’ söylüyor. Bizlere: ‘İletişim kurmak istediğiniz her yere, isterseniz Moskova’ya şikayet edin. Moskova soruşturmayı bize yönlendirecek ve burada kendimize göre raporu yazacağız’ diyorlar. Soruşturma makamları, savcılık makamları yaşananları görmezden geliyor. Burada herkes birbirini kolluyor. Ayrıca idare ile iş birliği yapmayan mahkumlar da tedavi edilmiyor. Revirde ilaç bulunmuyor ve avukat aracılığıyla alınmasına da izin verilmiyor. Cezaevi tıbbi ünitesinde tedavi yöntemleri 18. yüzyılda olduğu gibi, anestezi kullanılmadan gerçekleşiyor.”

Cherkesov, ayrıca ıslahevindeki tüm “kör bölgelerin” kameralarla donatılması gerektiğini belirtiyor; “Çünkü kör noktalarda mahkumlar işkence görüyor. Aynı zamanda, idare ile iş birliği yapan mahkumlar, idare tarafından sakıncalı görülen öteki mahkûmları personel aracılığıyla dövdürüyor.”

Cherkesov, İnsan Hakları Konseyi’nin ve diğer insan hakları savunucularının acil bir şekilde yaşananları doğrulanmasını talep ediyor. Eylül ayının sonlarında kendisine yapılan işkencelerin video teyitleri hala duruyor.

Yaşanan tüm bu olayların neticesinde Cherkesov, İnsan Hakları Konseyi’ne şu cümlelerle seslendi:

“Mahkum güvenliğini garanti altına almak için, burada Krasnoyarsk Bölgesi’nin tüm kolonilerinde, kitle kontrolleri oluşturmanızı rica ediyorum. Burada meydana gelen kanunsuzluk hakkında soruşturma başlatırsanız mahkumların konuşmaya başlayacağını göreceksiniz. Müdürün görevden alındığı dahi duyulsa, konu hakkında toplu şekilde konuşmaya başlayacaklar. Hatta sadece mahkumlar değil, personelin alt kademeleri bile konuşacak.”