Abhazya bürokrasisinde reform

Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacimba bakanlar kuruluna en az 700 devlet memurunun işten çıkarılması konusunda öneri hazırlaması talimatı verdi. Devlet memurunun azaltılması devlet reformlarının ilk etabı olacak.

Abhazya Devlet Başkanlığı’ndan İrakli Hintba, Kavkazki Uzel’e verdiği demeçte, şu anda ilgili kararın hazırlanmakta olduğunu söyledi. Hintba’nın ifadesine göre devlet memuru sayısının azaltılması gerekli bir adım. Hintba “Bürokrasi mekanizmasının tüm ülkelerde genişleme eğilimi var. Eğer periyodik olarak azaltma olmazsa, memur sayısı şişer. Bu da çalışmaların verimsizliği ve devlet idare sisteminde enerjinin yitirilmesi durumu meydana getirir. Bu durum devletin gelişimi ve oluşumuna negatif etki eder” ifadesinde bulundu.

Hintba’nın belirttiğine göre, devlet memuru sayısındaki azaltma devlet reformlarının ilk adımı olacak. Bunun ardından, devlet organlarının yetki ve fonksiyonu denetimi, tekrar olan fonksiyonların ortadan kaldırılması ve personel sağlanmasındaki talepler değerlendirilmeye alınacak.

İrakli Hintba’nın ifadesine göre azaltma, öncelikli olarak, devlet idaresi merkez organları ve yerel idarelerde gerçekleşecek. Hintba “Bu her kurumdan çalışanların yüzde 15’i kovulacak demek değildir. Yüzde 15 oranı tüm ülkede çalışan sayısına göre verilmiş bir orandır.” dedi. Azaltma sonucunda tasarruf edilen para, geri kalan devlet memurlarını teşvik için kullanılacak.