Kafkasyalılar olmadan cinayet olur mu hiç?

Nemtsov’un katilleri Kafkasyalı iddiası REN TV’den. Televizyon kanalının haberine göre, siyasetçi Ukrayna’dan gelen otomobille takip edildi.

REN TV’nin haberinden de önce Soruşturma Komitesi muhtemel cinayet nedenlerinden biri olarak, Nemtsov’un Eko Moskova’daki Charlie Hebdo olayıyla ilgili değerlendirmesinden ötürü ‘radikal İslamcılar’ tarafından hedef seçilmiş olabileceğini düşünmüştü.

Topluma, her taşın altından çıkan Kafkasyalı parmağını hatırlatmak konusunda medya ve blogerlar fena iş çıkarmadı. Muhalif siyasetçinin öldürülmesinin ardından iki günde İnguşlar, Osetler, Çeçenler anıldı, hatta Maga adlı biri zanlılar arasına girdi.

Ukrayna, Kafkasyalılar, kısır döngü…

Son bilgilere göre, Nemtsov’un katillerinin kaçtığı otomobil bulundu. Araç Podmoskov’da kayıtlı, ama Ukrayna’da üretildi.

Operasyonu yürütenler aracın sahibini sorguladılar. Cinayetle ilgisi olmadığı tespit edildi, aracını uzun zaman önce satmıştı.

REN TV kaynağının iddiasına göre, operasyonel bilgiler Nemtsov cinayetini Kafkasyalıların organize ettiği varsayımını doğruluyor.

Haber kaynağı “Olayda sakallılar var. Çember daralıyor, aramalar devam ediyor” dedi.

İnguş Lada’sı ile Oset Lada’sı

‘Kafkasyalı izi’ varsayımı soruşturmanın başından beri medyada yer alıyor.

Bu konuda REN TV’nin çabaları öne çıktı. Kanal, cinayetin ertesi günü, polislerin Boris Nemtsov’un katillerinin aracını, İnguşetya plakalı beyaz Lada Priora’yı bulduğunu bomba haber olarak patlattı.

Öncesinde ise Soruşturma Komitesi katilin Ford marka araçla kaçtığı bilgisini duyurmuştu.

LifeNews daha temkinliydi. Priora’nın sürücüsünü ‘katil zanlısı’ olarak adlandırıldı.

Polisler aracı ablukaya aldı ve kontrol etti. Aracın sahibinin suça iştirak ettiği bilgisi doğrulanmadı.

Daha sonra LifeNews muhabirleri katillerin aracını yine ‘buldu’. Başka model bir Lada idi. Bu sefer plaka üzerinde çok durmadılar, sadece zanlıların Oset olduğunu belirttiler.

Ama bu haber de Rusya Soruşturma Komitesi resmi temsilcisi Vladimir Markin’in ima ettiği gibi uydurmaydı.

Markin’in ifadesine göre, güvenilir bilgiler ancak resmi kaynaktan, yani davayı inceleyen Soruşturma Komitesinden gelebilir. Markin “Bazı medya organlarında çeşitli kaynaklar gösterilerek Boris Nemtsov cinayeti soruşturma süreci hakkında bilgi yayılıyor. Bu tür kaynaklara daha temkinli yaklaşılmasını isterdim, çünkü alışıldığı üzere bunlar çoğunlukla yanlış bilgiler içeriyor ve provokasyon amacı taşıyor” açıklamasında bulundu.

Yorum yok

İnguşetya Devlet Başkanlığı basın sözcülüğünden, İnguşların cinayette rol aldığı söylentilerinin Soruşturma Komitesi tarafından yalanlamış olmasından ötürü ‘uydurma’ haberlere tepki göstermeyecekleri açıklandı.

İnguşetya başkanlığı basın sözcülüğü temsilcisi Kavpolit’e “Bu tür durumlarda kişilerin nereli oldukları, araç plakaları gibi bilgilerin dile getirilmesi doğru değil. Doğal olarak bunlar insanların hafızasında kalıyor. Özellikle de söz konusu Kafkasya olduğunda. Umuyoruz ki, soruşturma çalışmaları sonuç verir ve suçlu bulunur” açıklamasında bulundu.

Kuzey Osetyalı meslektaşı ise ‘bütün medya organlarının bu bilgiyi zaten yalanladığını’ belirterek yorum yapmayı reddetti.

Gizemli Çeçen katil

Suçun organizatörleri ve katillerinin aranması konusunda internet kullanıcıları da tarafsız kalmadı.

Hukukçu, Tatyana Volkova blogunda (pravosudiya.net) Nemtsov cinayetinde ‘Ukrayna izine’ işaret ediyor.

Ona göre, tanınmış muhalif siyasetçinin katili, Sağ Sektörün (Ukraynalı milliyetçi hareket) geçen hafta Moskova’ya gönderdiği Aslan Alhanov adında bir Çeçen olabilir.

Alkhanov’un 28 Şubat’ta Moskova’nın Troitski bölgesi Klenovskoya mahallesindeki evinde yakın mesafeden vurularak öldüğünü kaydeden Volkova, “Alhanov, Boris Nemtsov cinayetinin bir numaralı şüphelisiydi. Bulunan cesedin durumu intihara işaret ediyor. Tam ‘zamanında’. Şimdi, tamamıyla sıcak takip ile açığa çıkarılan suç ve bu suçun faillerinin biliniyor olmasına rağmen, mahkemenin yaklaşımı muhtemelen farklı olacak” dedi.

“Maga, frenle!”

Ünlü ekonomist ve gazeteci Nikita Kriçevski de Nemtsov’u Kafkasyalıların öldürdüğünü ileri sürdü. Facebook’ta cinayeti yorumlayan Kriçevski, “Katillerin bu işi planlamadığını, her şeyin bir anda meydana geldiğini düşünüyorum. Bir ses duyuldu: ‘Maga, frenle! İşte şu küstah kadınla birlikte gidiyor!’. Ve sonra kurşunlar… Hedefe birkaç metre mesafeden yapılan atışlardan sadece dördü hedefe ulaştı ve biri bile başına gelmedi. Suç için belirli bir yer seçilmedi, güvenlik kameraları dikkate alınmadı” ifadelerini kullandı.

Ekonomist, dedektiflik senaryosunda Duma milletvekili Roman Hudyakov’a saldıran Dağıstanlılarla ilgili hatıralarını da katıyor.

Sonuçta, cinayette Kafkasyalı parmağı arayışının tesadüfi olmadığı izlenimi oluşuyor. Eğer soruşturma, emri verenleri ve cinayeti işleyenleri bulamazsa, Nemtsov’un katili olarak Kafkasya’da yok edilecek bir direnişçinin atanmasına kimse şaşırmayacaktır.

Kaynak: Kavpolit

Çeviri: Ajans Kafkas