Abhazya polisi yumruk yumruğa

Abhazya’nın iki güvenlik kurumu, İçişleri Bakanlığı (MVD) ve Devlet Güvenlik Hizmeti (GSO) arasındaki sert çatışma ses getiren bir istifaya neden oldu. Şehrin merkezinde güpegündüz yaşanan iki kavga sonucunda dört kişi yaralandı. Kavganın taraflarından iki kişi (iki kurumdan birer kişi) şimdi yoğun bakımda. İçişleri Bakanı Raul Lolua istifa etti, devlet başkanı bu akşam istifayı kabul etti.

Resmi makamlar suskun. Devlet Başkanının basın sözcüsü, Raul Hacimba’nın yorum yapmayacağını açıkladı. İçişleri Bakanı Raul Lolua da yorumdan kaçındı. Devlet Güvenlik Hizmeti Başkanı Anri Bobua cep telefonu aramalarına cevap vermiyor. Çalışanları, başkanla görüşme isteğimle önce ilgilendi, gazeteci olduğumu öğrendiklerindeyse yerinde olmadığını ve ne zaman geleceğini bilmediklerini söylediler.

Sohum, küçük bir şehir, herkes herkesi tanır. Yeterince görgü tanığı vardı, bu yüzden haber hızla yayıldı ve ağızdan ağıza dolaşan detaylarıyla büyüdü. Detayları netleştirme imkanı yok. Yetkililer çalışmalarıyla ilgili halkı bilgilendirmeleri gerektiğini anlamıyor. Halbuki bu onların doğrudan sorumluluğu ve insanların ülkede ve şehirde neler olduğunu bilmeye hakkı var.

Madem resmi kaynaklar ölüm sessizliğini koruyorlar, kıyıdaki yaşlıların bana anlattığı hikayeyi dinleyelim: 7 Mayıs’ta saat 17.00 sıralarında Sohum emniyetinden iki polis Ritsa oteli yakınlarında kıyıda görev başındaydı. Onlara iki Devlet Güvenlik Hizmeti çalışanı yaklaştı. Toplamda on kişi oldukları söyleniyor. MVD polislerinden biriyle ilgili eski bir anlaşmazlıklarını konuşmaya başladılar. Ağız dalaşı kavgaya dönüştü. Çoğunluk olan Devlet Güvenlik Hizmeti çalışanları kolayca iki polisi darp ettiler. Her iki polis hastanelik oldu. Birinin çenesi kırıldı, hala yoğun bakımda. Ağır bir operasyon geçirdi, bir operasyon daha geçirmesi gerektiği söyleniyor.

Askeri savcılık kavgayı tahrik eden kişiyle ilgili soruşturma başlattı. Sorguya çağırdılar, ama bir saat sonra şehirden ayrılmayacağına dair imza attırıp serbest bıraktılar. Bu MVD çalışanlarına bir mesajdı. Bu sefer de serserilerin polis teğmeni Tsambov’u dövdüklerinde olduğu gibi yine kimse cezalandırılmayacak. Hatırlatayım, Tsambov’u döven ve suçunu itiraf edenler mahkemede az bir ceza almış ve tutuklu bulundukları sürede cezalarını doldurdukları için serbest bırakılmıştı.

Ertesi gün dövülen polisin meslektaşları Abaza tiyatrosu yakınlarında, kıyıda kavgayı başlatan kişiyi buldu. Emniyete götürmek istediler, direniş gösterdi. Yardımına ikinci bir GSO çalışanı yetişti ve bir kavga daha başladı. Bu sefer GSO çalışanlarını dövdüler. İlk kavgayı başlatan bu defa en ağır yaralanan kişi oldu, şimdi o da yoğun bakımda.

11 Mayıs akşamı 18.00 sıralarında İçişleri İdaresine Devlet Başkanı Raul Hacimba geldi. Onu bahçede şehir emniyet müdürü Dmitri Dbar ve çalışanları karşıladı. Devlet başkanı bilgi alma işini doğrudan bahçede yaptı, emniyet müdürüne tepkisini yüksek bir ses tonu ve sert bir ifade ile diğer personelin önünde dile getirdi. Devlet Başkanı Dmitri Dbar’ın istifasını istedi.

Dmitri Dbar istifa etti. Onun iki yardımcısı da bugün istifa dilekçelerini yazdı. Akşam da Devlet Başkanının İçişleri Bakanı Raul Lolua’nın istifa dilekçesini kabul ettiği duyuldu.

Bu olay, ülkede kanunun yürürlükte olmadığını gösteriyor, insanlar suçluların hak ettiği cezayı almayacağını biliyor, bu yüzden herkes kendi problemlerini kendileri çözmeye çalışıyor.

Olay bütün İçişleri Bakanlığı yönetimini “götürdü”. Ama, var olan bilgilere göre ilk olarak kavgayı başlatan ve böylesi bir durumun oluşmasına neden olan kişinin mensubu olduğu GSO’da görevden alınan kimse olmadı. Devlet Güvenlik Hizmeti Başkanı Anri Bobua yerinde. Ne ona, ne de GSO’dan kavgayı başlatanlara bir şey olmadı.

Statü olarak GSO, İçişleri Bakanlığının üzerinde. GSO çalışanları polislere itaat etmiyor, tutuklanamıyorlar. Bu anlaşmazlık ilk değil. Daha önceleri bu kavgalar, GSO çalışanlarının konumlarını ve cezalandırılmazlıklarını kullanarak, trafik kurallarını ihlal etmeleri ve polislerin taleplerini görmezden gelmeleri yüzünden yaşandı. GSO yönetimiyle bu bilgiyi doğrulamak için irtibata geçmeyi başaramadım.

Not: Yazının yayınlanmasını ardından yazara Devlet Başkanı Raul Hacimba genel sekreterliğinden telefon açıldı ve Raul Lolua’nın istifa dilekçesinin henüz onaylanmadığı açıklandı.

Kaynak: Ekho Kavkaza
Çeviri: Ajans Kafkas