Kuzey Kafkasya Kalkınma Bakanlığı kuruldu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün Soçi’de, RF hükümeti yapısında Kuzey Kafkasya Kalkınma Bakanlığı kurulduğunu açıkladı. Putin ayrıca, Kuzey Kafkasya Federal Bölge Özel Temsilcisinin de değiştiğini açıkladı.

Yeni Kuzey Kafkasya Kalkınma Bakanlığı görevini, daha önceden Krasnoyarsk Kray valiliği görevini yapan Lev Kuznetsov yürütecek.

 

Putin Kuznetsov ile dünkü görüşmesinde “ Bildiğiniz üzere Rusya Hükümeti başkanının önerisi ile yeni bir bakanlık-Kuzey Kafkasya Kalkınma Bakanlığını kuruyoruz. Size bu bakanlık göreviniz yürütmenizi öneriyoruz” ifadesinde bulundu.

 

Putin “ Diğer kritik önemli bölgelerde olduğu gibi federal yönetimin dikkatini Kuzey Kafkasya’nın kalkınmasına çekmek için bakanlık kuruluyor” dedi.

 

Yeni bakanlığını iki ofisi olacak: Moskova’da ve Kuzey Kafkasya’da diyen Kuznetsov, bakanlığın hangi Kafkasya bölgesinde olacağı konusunda net bir bilgi vermedi.

 

Putin dünkü açıklamasında, Kuzey Kafkasya Federal Bölge Özel Temsilcisi Aleksandr Hloponin’in yerine de Kuzey Kafkasya Birleşik Askeri Grubu komutanı Sergey Melikov’un geleceğini belirtti.

 

Hloponin bu görevi Ocak 2010’dan beri yürütüyordu.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas