Bayçorov davası roman oldu 

Kislovodsk imamının savunmasını üstlenen tanınmış avukat ve yazar Alaudi Musaev, İmam Bayçorov davasının romanını yazdı. 

 

Uyuşturucu bulundurmakla suçlanan Kislovodsk imamı Kurman Ali Bayçorov’un kovuşturma ve mahkeme sürecini ele alan belgesel roman Moskova’da yayınlanacak.

 

Kurman Ali Bayçorov 12 Ocak’ta uyuşturucu kaçakçılığından 3,5 yıl hapis ve 50 bin ruble para cezasına çarptırıldı. Savunma kararı Stavropol Kray mahkemesine temyize götürdü. Vatandaşlar ve insan hakları savunucuları Bayçorov hakkındaki suçlamanın asılsız olduğunu ve bölge yönetiminin cami inşaatıyla ilgili imamla girdiği anlaşmazlıktan kaynakladığını düşünüyor.

 

İmamın avukatlığını yapan Alaudi Musayev Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, Kislovodsk imamı davasıyla ilgili mahkeme sürecinin kendisinin belgesel romanının yanı sıra “Prosedür Terörü: Rusya İçin Milli Güvenlik Tehdidi” konulu bir doktora çalışmasına temel teşkil ettiğini kaydetti.

 

Alaudi Musayev “Bayçorov’un avukatı olarak dava süreci materyallerini inceleyen doktora adayı, avukat Aleksandr Fedulov tezi için “Prosedür Terörü: Rusya İçin Milli Güvenlik Tehdidi” konusunu seçti. Tezin danışman hocası benim. Elimizde 13 cilt ampirik materyal var ve burada suçun işlenmesiyle ilgili 20 bölümü inceleyeceğiz. Burada karşımıza çıkan şeyi prosedürel terörizm olarak adlandırıyoruz, bu şey devletin temelini çürütüyor” dedi.

 

Tashih ve son okumadan geçtikten sonra yayına hazır olacak Alaudi Musayev’in romanı yaklaşık 450 sayfa olacak ve 50 bin adet basılacak.  

Musayev “Kitap tamamen mahkeme belgeleri üzerine kuruldu. Son derece ilgi çekici materyaller var. Bunlardan biri de dava delillerini tahrif eden bir FSB çalışanı hakkında. İsmine kitapta yer verilecek, eşi müftülükte çalışıyor. Bayçorov’un kaçırılmasına karışan polisler ve delillerin nasıl tahrif edildiği de anlatılıyor. Kitabın birer örneğini imzalı olarak, bu ‘yasal’ ahlaksızlık içinde yer alan bütün federal organlara, bakanlık ve müdürlüklere göndereceğim” dedi.

 

Alaudi Musayev, Rusya Yazarlar Birliği üyesi, hukuk profesörü, avukat, Rusça ve Çeçence çok sayıda eserin müellifi ve kendisi gibi tanınmış bir avukat olan Musa Musayev’in babası.

Ajans Kafkas