Kafkasyalı mahkumların ibadet özgürlükleri engelleniyor

Amursk Bölgesi 2. cezaevindeki Kafkasyalı mahkumların ibadet özgürlükleri engelleniyor

 

Uzak Doğu Federal Bölge Amursk Bölgesi 2. hapishanesindeki Kuzey Kafkasyalı hükümlüler, cezaevi yönetiminin, Müslüman mahkumların ibadetlerini yerine getirmesinin engellendiğini kaydediyor. Amursk cezaevi ve insan hakları yetkili birimi ise böyle bir durumdan haberdar olmadıklarını ifade ediyor.

 

Amursk bölgesi Vozjayevka köyünde bulunan 2 nolu cezaevi yönetiminin Müslüman mahkumlara baskı uyguladığı, Dağıstanlı bir mahkumun yakını tarafından açıklandı. Mahkum yakını “Mahkumların namaz kılmasına izin verilmiyor. Gardiyanlar namaz kılan mahkumları dövüyor ya da hücreye atıyor. Müslümanların Ramazan ayında oruç tutmasına zaten müsaade edilmiyor, mescit yok, dini kitaplara izin verilmiyor. Cezaevi insanın işlediği günahlardan arınması gereken bir yer, din arınmadır, insanın kendisini düzeltmesine neden izin verilmiyor?” dedi. Mahkum yakını, diğer tutuklu yakınları ile birlikte Amursk insan hakları yetkilisine ve insan hakları örgütlerine başvurmayı düşündüklerini ifade etti.

 

Cezaevinde bulunan 1979 doğumlu Dağıstanlı Arsan Omarov da konuyla ilgili olarak gazeteci ve insan hakları yetkililerine ulaştırılmak üzere bir mektup yazdı. Müslüman mahkumlara verilen yemeklerde İslami ölçülere uyulmasını ve cezaevinde mescit açılmasını talep eden Omarov mektubunda şu ifadelere yer veriyor: “Temmuz 2011’den beri cezaevi yönetiminin verdiği yemeklerle beslenmiyorum, çünkü dinime göre haram ve manevi durumumu etkiliyor. Gerektiği gibi beslenmediğimden bitkin düştüm, şu anda sadece hareket edebilmek ve hayatta kalabilmek için yemek alıyorum”.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas