Nalçik organize yine yüksekten uçurdu

Nalçik/Ajans Kafkas – Kabardey-Balkar’da gözaltına alınan bir genç ölüme uçuruldu. 15 Kasım’da aracında patlayıcı ve mermi bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınan 29 yaşındaki Zeytun Gayev’in Kabardey-Balkar Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’ndeki sorgusu sırasında dördüncü kattan atlaması sonucu öldüğü öne sürüldü. Ölüm nedenini şaibeli bulan yakınları dava açmaya hazırlanıyor.

Edinilen bilgilere göre olay şöyle gelişti: Kabardey-Balkar’ın Gerpegej köyünden olan Gayev, 15 Kasım’da başkent Nalçik yakınlarında polisler tarafından durduruldu. Yanında aynı köyden 19 yaşındaki bir genç daha vardı. Ancak genç araca yolda bindiği için serbest bırakıldı. İçişleri kaynaklarından göre, araçta iki cep telefonu, jeneratör, temsiz, pil, eldiven, yağ, balık ve peynirle birlikte patlayıcı ve mermi bulundu. Gayev hemen gözaltına alınırken devreye giren insan hakları avukatına müvekkiliyle görüşmesine izin verilmedi.

16 Kasım akşamı teröristlerle işbirliği yaptığı iddiasıyla hakkında soruşturma açılan Gayev’in öldüğü açıklandı. Kabardey-Balkar’da kısa bir süre önce ormanda dokuz avcının öldürülmesinin ardından polisin zanlı arama faaliyetleri artmış durumda.

Benzer bir ölüm vakası 13 Ekim 2005’teki Nalçik isyanının ardından yaşanmıştı. Zaur Psanukov adlı kişi 14 Ekim 2005’te gözaltına alınmış ve kısa bir süre cesedi morga kaldırılmıştı. Yetkililer, Psanukov’un kendini Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nin penceresinden attığını söylemişti. Ancak binanın tüm pencereleri demir parmaklıklıydı.

O zaman Versiya gazetesinin politika editörü Orhan Cemal gencin işkencede öldüğünü işaret edip, “Bu binanın tüm pencereleri parmaklıklı, hem bina üç katlı. Böyle bir yükseklikten düşüş tedavi edilebilir. Ayrıca pencereden atlayan birinin kafatasının hem sağ hem sol tarafında nasıl kan toplandığı ise anlaşılmayacak bir durum” diye yazmıştı.

13 Ekim isyanına yol açan hukuksuz gözaltı ve infaz olaylarını unutmayan insan hakları savunucuları ise Gayev’in ölümünün ardından seslerini yükseltme kararı aldı. Nalçik’te gözaltında ölümleri protesto için kitlesel bir eylem yapılacağı belirtildi. KU/ÖZ/FT