Nalçik davası mahkumları açlık grevinde

Nalçik baskını davası sanıklarından birinin yakını, cezaevinde açlık grevi başlatıldığını açıkladı.

58 davası olarak anılan 2005 Nalçik saldırıları davasında Kabardey-Balkar Yüksek Mahkemesi 23 Aralık 2014’te kararını açıkladı. 57 sanığın hepsini suçlu bulundu, 5 kişiye ömür boyu hapis cezası verildi. 58 sanıkla başlayan davada bir kişi karardan önce hayatını kaybetmişti. Human Rights Watch, Uluslararası Af Örgütü ve Memorial dava sürecinin sanıklardan işkence altında alınan ifadelere dayandığını ve adaleti yansıtmadığını açıkladı.

Nalçik baskını davası sanıklarından birinin yakını Kavpolit’e, söz konusu davadan yargılananların da aralarında bulunduğu mahkumların Nalçik cezaevinde açlık grevine başladığını açıkladı. Mahkum yakını “26 Nisan’da 50 kişi açlık grevi başlattı. Ertesi gün onlara 30 kişi daha katılacaktı. Mahkumların taleplerinden biri, sadece Müslümanlara değil cezaevindeki herkese uygulanan yiyecek girişi kısıtlaması. İnancına bağlı olmaksızın herkes durumdan rahatsız” dedi.

Mahkum yakının ifadesine göre, şu anda cezaevine dışarıdan et getirilmesine izin verilmiyor. Mektup, kitap ve seccade getirilmesi de yasak. Sağlık hizmetleri yetersiz. Dışarıdan doktor ziyaretine izin verilmiyor.

Savunma tarafı tanıklarının ifadelerinin incelenmesiyle ilgili avukatların başvurusunun dikkate alınmadığını hatırlatan mahkum yakını, “Sadece iddia makamının tanıkları dinlendi. Hala iddia makamı tarafının tanıklarının tekrar sorguları yapılıyor. Onları bir savcılığa bir soruşturma komitesine çağırıyorlar. İddia makamı tanıklarına ifadelerini değiştirmeleri için psikolojik baskı yapılıyor. Örneğin, görgü tanıklarından biri zorla rehin tutulduğunu söylemeye zorlandı. Halbuki tanık kendisine normal davranıldığını, güvenliğinin sağlandığını, su ve diğer şeylerin temin edildiğini söylemişti” açıklamasında bulundu.