Kabardey-Balkarlı annenin işkence feryadı

Kabardey-Balkarlı Fatima Jigatova Çerkesk tutukevinde işkence gören oğlu Musa Jigatov için yardım istiyor.

 

Fatima Jigatova Çerkesk tutukevinde işkence gören oğlu için Memorial insan hakları merkezi Kabardey-Balkar şube başkanı Rustam Matsev, Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezi Valeri Hatıjukov ve Kabardey-Balkar devlet başkanlığı bünyesindeki insan hakları yetkilisi Boris Zumakulov’a yardım talebinde bulundu.

 

Annesinin ifadesine göre, Musa Jigatov 13 Kasım’da Nalçik’teki tutukevinden Çerkesk’teki tutukevine nakledildi. Jigatov burada dövüldü, elektrikle işkenceye maruz kaldı, kendisi aleyhinde asılsız ifade imzalamaya zorlandı ve avukat Haciyev’i reddetmeye mecbur bırakıldı. Oğlunun savunma için desteksiz bırakıldığını kaydeden Jigatova, 25 Kasım’da Kabardey-Balkar insan hakları merkezi sitesinde yayınlanan başvurusunda şu ifadelere yer veriyor: “Dava Nalçik’te görülüyor. Oğlumun Kabardey-Balkar sınırları dışına çıkarılmasının, işlemediği suçları üzerine almaya zorlama amacı taşıdığını düşünüyorum”. Çerkesk tutukevi yönetimi ve soruşturma organlarından konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

 

Musa Jigatov’un 19 Ekim’de Zalukokoaje köyünde gözaltına alındığı, Stavropol’de işlenen avcı cinayetiyle ilgili aranan direnişçiler Artur Marguşev ve Vadim Şogenov’a yardım ettiği şüphesiyle gözaltına alındı.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas