Yağan: Çerkes gençleri gerekirse hapse girmeli ama Ukrayna’da Rus ordusu safında savaşmamalı

Çerkes halk lideri İbrahim Yağan, YouTube hesabı üzerinden yaptığı Çerkesçe konuşmada direniş çağrısında bulundu.

Çerkes gençlerine seslenen Kabardey-Balkar doğumlu Çerkes halk lideri İbrahim Yağan, “Gençlerin cepheye yollanmaması, gerekirse birkaç yıl hapiste kalmayı göze alarak Ukrayna steplerinde bu anlamsız kirli savaş uğruna heba olmamaları gerekir. Atalarımızın temiz geçmişlerine layık olmak adına, saldırgan Rusya saflarında cepheye gidilmemelidir. Atalarımıza layık olmak için, kültürümüz gereği, savaş sonrası alnımız ak yüzümüz pak yaşayabilmemiz gerekir. Ruslar aynı Hitler propagandasıyla gençlerimizi cepheye yollamak ve heder etmek istiyor.” dedi.

Rusya’nın her an çökebileceğini söyleyen Çerkes lideri Yağan, “Özlü atasözümüz der ki, ‘Dünya sırayladır.’ Geçmiş zaman bizim halkımızın lehine değildi, ancak gelecek bizimdir. Bu sebepten mecbur kalınırsa hapse girmek pahasına bu anlamsız savaşta cepheye gidilmemelidir. Görünen o ki bu savaş çok uzun sürmeyecek, çünkü Rusya’nın propaganda üzerine kurduğu bir kirli savaş sürdürülemez. Rusya’da her an her şey olabilir. Büyüklerimiz ‘Bir gece Sovyetler Birliği’nde yattık ertesi gün Rusya’da uyandık.’ derler.” ifadelerini kullandı.

Yaşanan problemlerin yetkili mercilere iletilmesi gerektiğini aktaran Yağan, “Başka bir husus bu haksızlıkların ve baskıların şikayet edilebileceği insan hakları merkezleri vardır. Nalçik’te Valeri Hatıjukov’un başında bulunduğu Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezi’ne haksız uygulamaları iletin. Birlikte ise güçlüyüz. Güçlü olursak gelecek zaman halkımızı özgür aydınlık günlere kavuşturacaktır. Birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalarımıza daha bir gayretle devam etmeliyiz.” diye konuştu.

Videonun sonunda Rusça çağrı yapan Yağan, Karaçaylılar ve Malkarlılarla birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyledi.