Erdoğan Boz Kafkasya’ya girmekte ısrarlı

Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezi, Rusya’ya girişine izin verilmeyen Ankara Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Erdoğan Boz’un başvurusunu yayınladı.

İnsan Hakları Merkezi, bilimsel bir toplantıya katılmak üzere gittiği anavatanına alınmayan Erdoğan Boz’un yaşadıklarını şu ifadelerle hatırlatıyor:

 

“25 Kasım 2014’de Türkiye vatandaşı Çerkes Gut Erdoğan’a (Erdoğan Boz) Rusya’ya girme izni verilmedi. Antropolog, bilim adamı Gut Erdoğan Karaçay-Çerkes’e, Çerkes folklorist Mihail Mijayev anısına düzenlenen konferansa katılmak için gidiyordu. Gut, Rusya’da sıkça bulundu(*) ve Çerkes cumhuriyetleri sanat ve bilim çevrelerince, Çerkes dili, kültürünün korunması ve yeniden canlanması, Çerkes diasporası ile anavatan arasında her türlü ilişkilerin sağlamlaşması konusunda tutarlı bir savunucu olarak tanınıyor. Bu yüzden Rusya’dan sınır dışı edilmesi hem Çerkes diasporasının yaşadığı ülkelerde hem de Kuzey Kafkasya’da öfkeye neden oldu. Erdoğan, Rusya’ya geleneksel bağlılığı ile tanınan ve tüm faaliyetlerinde Rusya’nın menfaatlerini göz önünde bulunduran Türkiye’deki Çerkes sivil örgütü KAFFED’i temsil ediyor. (*)Erdoğan Gut, kısa bir süre önce Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri yöneticilerine, Çerkes milli organizasyonlarına ve Rusya insan hakları örgütlerine, tarihi vatanını ziyaret hakkının yeniden kendisine verilmesi konusunda yardım talebi ile başvuruda bulundu”.

 

Erdoğan Boz’un Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezine Rusça ve Çerkesçe yaptığı başvurusu şöyle:

 

"Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezi Başkanı Valeri Hatıjukov’a

 

26-28 Kasım 2014’de Karaçay-Çerkes’de, Nijni Arhız kasabasında, Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı bünyesindeki Rusya Çerkesleri Milli Kültürel Özerkliği örgütü tarafından organize edilen ‘Çerkes folklorü, dili ve kültürünün korunması sorunları’ konferansına ‘Türkiye Çerkesleri Sözlü Kültüründe Yanlış Halk Etimolojisi’ konulu bir tebliğ sunmak üzere davet edildim. 25 Kasım 03:00’da İstanbul-Minvodi seferi ile uçtum.

 

Havaalanında pasaport kontrolde bana, Rusya Federasyonuna giremeyeceğim söylendi. Sebebini öğrenmek istediğimde, Türkiye’deki Büyükelçilikte her şeyin izah edileceği açıklamasında bulundular. Bir kağıda 19.08.2015 tarihini yazarak bu tarihe kadar Rusya Federasyonuna giremeyeceğimi anlattılar. Ardından bir güvenlik görevlisi parmak izimi aldı, iki gün beni bir odada kilitli tuttular.

 

27 Kasım 2014 02:00’da İstanbul seferini yapan bir uçakla Türkiye’ye gönderildim. Giriş yasağıyla ilgili hazırlanan belgenin kopyasını almayı başaramadığım gibi, Rusya Federasyonuna girişimin neden yasaklandığını da öğrenemedim.

 

Türkiye’ye dönünce Ankara’daki Rusya Büyükelçiliğe olayın sebebini öğrenmek için başvurdum, ancak bana bilgi sahibi olmadıklarını söylediler. Yazılı bir cevap vermelerini talep ettim, ret cevabı aldım. Yaşananlara bağlı olarak sizden, girişimin neden yasaklandığını öğrenme ve Rusya Federasyonuna giriş hakkımı yeniden kazanma konusunda yardımcı olmanızı rica ediyorum."

 

Saygılarımla, Erdoğan Boz (Gut)

 

* Erdoğan Boz bu olaydan önde Kafkasya’ya sadece bir defa gitti.

* Erdoğan Boz KAFFED’i temsil eder bir görevde bulunmuyor. Sadece KAFFED’e bağlı AÇD (Ankara Çerkes Derneği) YK üyesi. 

 

AjansKafkas