Güney Kafkasya’da Türkiye’nin etkisi hızla artıyor

Bölge uzmanları Güney Kafkasya’da Rusya’nın gücü azalırken Türkiye’nin etkisinin hızla arttığını belirttiler.

Siyaset bilimci Pata Zakareşvili, Güney Kafkasya’da Rusya’nın gücü azalırken Türkiye’nin etkisinin hızla arttığını söyledi. Gürcistan merkezli Pirveli TV’ye konuşan Zakareşvili, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in resmi Twitter hesabından paylaştığı, Kafkasya’daki problemlerin Türkiye ve Azerbaycan arasındaki anlaşmalarla çözülebileceğine dönük vurgusunu hatırlattı.

Pata Zakareşvili basına verdiği demeçte, “Ermenistan ve Azerbaycan arasında süren ihtilafta Gürcistan daha aktif rol alabilirdi. Ancak geldiğimiz süreçte Türkiye’nin Kafkasya’daki jeopolitik rolünün daha fazla arttığını görüyoruz. Ermenistan ve Azerbaycan da Rusya’yı dışlayan bir politika geliştirdi. Gürcistan sadece enerji koridoru olarak görülüyor, siyasi bir ağırlığı yok.” ifadelerini kullandı. Zakareşvili, “Erdoğan liderliğindeki Türkiye, Ukrayna’da süren savaştan yararlanmasını biliyor.” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta Azerbaycan’da Zengilan Uluslararası Havalimanı’nın açılışını gerçekleştirmişti.