Ruslan Auşev devlet başkanlığına aday 

Magas – İnguşetya’nın ilk devlet başkanı Ruslan Auşev, seçim yapılması halinde başkanlığa aday olacağını açıkladı.

 

İnguşetya’nın eski devlet başkanı Ruslan Auşev dün akşam Dojd televizyonunda, yeniden devlet başkanlığına aday olmayı düşündüğünü açıkladı. Auşev, aday olması için toplanan elli binin üzerinde imzanın kararında etkili olduğunu ifade etti ve sorumluluk kaçamayacağını belirtti. Daha önce başkanlığa dönmeyi düşünmediğini açıklayan Auşev, toplanan imzaların kendisine seçim şansı bırakmadığının altını çizdi.

 

1993-2002 döneminde İnguşetya devlet başkanlığı yapan Auşev, İnguşetya’da devlet başkanlığı seçimlerinin iptal edilmesi olasılığına da değindi ve bunun büyük bir hata olacağını açıkladı. Auşev ayrıca Kremlin’i herhangi bir Kafkasya politikasına sahip olmamakla suçladı.

 

İnguşetya’da Devlet Başkanı Yunusbek Yevkurov’un görev süresi 2013 sonbaharında sona eriyor. Parlamento henüz başkanlık seçim şeklini görüşmedi. Yevkurov’un kararıyla parlamentoda gündeme taşınmasından önce bu konunun görüşülmesi için 20 Nisan’da Halk Kongresi toplanacak. Diğer güncel sorunların da ele alınacağı kongreye eski devlet başkanları Auşev ve Muraz Zyazikov da davet edildi.

Regnum, AjansKafkas