Moskova’daki cami önündeki arbedenin sanığı serbest

Magomed Toçiyev, Musa Pliyev

Moskova’daki tarihi cami önündeki arbedede polisleri darp etmekten yedi ay hapis cezasına çarptırılan Magomed Toçiyev serbest bırakıldı.

26 Eylül 2014’de Moskova’da Büyük Tatar Caddesindeki caminin yanında OMON (Çevik Kuvvet) çalışanları bir kazaya karıştığı şüphesiyle cami cemaatinden bir kişiyi gözaltına aldı. Müslümanlar OMON otobüsünü ablukaya aldı, polisleri gözaltına aldıkları kişiyi bırakmaya zorladı. Olaydan bir saat sonra İnguş gençler Adam Oskanov ve Magomed Toçiyev gözaltına alındı. 33 kişi daha idari gözaltına maruz kaldı.

Polisleri darp etmekle suçlanan ve 6 Nisan’da Moskova Zamoskvoretski ilçe mahkemesi tarafından yedi ay hapis cezasına çarptırılan Magomed Toçiyev 24 Nisan’da, mahkeme kararı öncesinde tutuklu bulunduğu süreyle birlikte cezasını doldurduğu için serbest bırakıldı.

Toçiyev mahkeme kararının ilan edilmesinin ardından kararı temyize götürme düşüncesinde olduğunu açıklamıştı. 27 Nisan itibariyle avukatları ile görüşeceğini ve şikayet sürecini başlatacağını ifade eden Toçiyev “Mahkumiyetimin kaldırılmasına çalışacağım, çünkü adaletsizce yargılandım. Yaşanan olayda benim suçum yoktu, hakkımdaki kararın iptalini isteyeceğim” dedi.

Toçiyev’in avukatı Musa Pliyev, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, müvekkilinin tutukluluk süresinin uzamaması temyiz sürecini başlatmak için mahkeme kararından sonra harekete geçmeyip serbest bırakılmasını beklediklerini kaydetti.