İnguşetyalı öğrenciye polis dayağı ve tehdit

Magas/Ajans Kafkas – İnguşetya İslam Enstitüsü öğrencilerinden Magomed Mutsolgov polis tarafından dövüldü ve tehdit edildi.

İnsan hakları savunucularının verdiği bilgilere göre, 2 Aralık sabahı kimliği belirlenemeyen polislerce İslam Enstitüsü yurdunda yürütülen kimlik kontrolü sırasında Magomed Mutsolgov adlı öğrenci dövüldü ve tehdit edildi.

Magomed daha önce de kaçırılmış ve işkence görmüştü. 8 Ağustos 2010’da Surhahi köyünde Magomed Mutsolgov henüz on beş yaşında bir çocukken güvenlik birimi çalışanlarınca kaçırılmıştı. İki gün kayıp olan çocuğun 10 Ağustos’ta Nazran Emniyetinde olduğu tespit edilmişti. Daha sonra çocukla görüşen insan hakları savunucuları Magomed’in dövüldüğünü, elektrikle işkence gördüğünü, Surhahi’de bulunan deponun, 24 Temmuz 2010’da öldürülmüş olan ağabeyi Mustafa’ya ait olduğunu itiraf etmeye zorlandığı belirtmişlerdi.

İnsan hakları savunucularının açıklamalarına göre, 2 Aralık sabahı, saat 08:30’da silahlı, kamuflajlı ve maskeli kişiler yurt binasını çevrelediler. Tüm öğrencilerden aşağıya teker teker inerek adlarını söylemeleri istendi. Magomed Mutsolgov’u bahçeye çıkardılar ve sebebini açıklamadan silah dipçikleri, yumruklar ve tekmelerle dövmeye başladılar.

Daha sonra Magomed’i başka öğrencilerin de olduğu bir odaya götürdüler ve sorgulamaya başladılar. Mutsolgov’a nasıl okuduğunu, terörizmin propagandasını yapıp yapmadığını, silah taşıyıp taşımadığını sordular. Diğer öğrenciler de sorgulandı. Silovikler, öğrencilerin kişisel eşyalarını aradılar, iki cep telefonuna el koydular, birkaç fotoğraf çektiler ve öğrencilerde tükürük örnekleri aldılar.

Polislerin Rusça konuştukları, arama ile ilgili hiçbir açıklamada bulunmadıkları, ancak çıkmadan önce Mutsolgov’a içlerinden birinin ‘hayatta kalman için son şansın’ dediği kaydediliyor.

9 Aralık’ta Magomed Mutsolgov savcılık, insan hakları yetkili birimi, güvenlik konseyi ve insan hakları örgütlerine yazılı başvuruda bulundu. Mutsolgov ülke Başkanı Yunusbek Yevkurov’a yazdığı mektupta ise şu soruları sordu: “Durumum bundan sonra ne olacak? nerede okuyacağım, nerede yaşayacağım? Bu ülkede kalacak mıyım yoksa gitmeli miyim?” KU/ÖZ/YA