İnguşetya’da yerlatı örgütü mensupları rehabilite ediliyor

Yevkurov: İnguşetya’da 67 eski direnişçi adaptasyon komisyonundan geçti. 

İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov verdiği  röportajda, İnguşetya’da yer altı silahlı örgütlerinin yeni kişilerle ulaşmasının önüne geçildiğini  ifade etti. Yevkurov’un ifadesine göre, direnişçilerin etkisinden kurtarılıp rehabite edilen  67 kişiden sadece biri yeniden yeraltı örgütüne katıldı.

 

İnguşetya’da yer altı silahlı örgütünün durumu ile ilgili olarak Yevkurov “ Şu anda bunlar sıradan haydutlar ve haraççılardır. Bu yer altı örgütü değil, bir şeylere, örneğin inşaat sektörüne etki etmeyi isteyen organize suç gruplarıdır. Ya da bir yerlerde muhalifleri ile hesaplaşıyorlar. Ama ormanda gizlenenler de var, onları teslim olmaya iknaya çalışıyoruz, kimileri teslim oluyor. Teslim olmayanlar ise yok ediliyor” dedi.

 

Yevkurov şu anda İnguşetya’da kimsenin yasal olmayan yer altı örgütünün saflarına katılmadığını ifade etti ve direnişçilerin aktif oluşları ve etkilerinin düşüşünün nedeninin de son yıllarda yürütülen başarılı bölgesel politika ve yerel adaptasyon komisyonu çalışmaları olduğunu kaydetti.

 

Yevkurov “ Son yıllarda ormandan çıkardığımız 67 kişiden sadece biri geldiği yere döndü. İnsanlar evlerine dönüyor, yaşıyor, çalışıyor. Ceza alanlar ise cezalarını çekiyorlar” dedi.

 

Terör ve ekstremist faaliyetlerin sona erdirilmesine karar veren, kişilerin sivil yaşama adaptasyonlarına yardım için bir komisyon kurulması kararı Yevkurov tarafından Eylül 2011’de imzalanmıştı.

 

Yevkurov ayrıca artık direnişçilerin eylemleri yüzünden ailelerinin de sorumlu kılınması yönündeki düşünceyi desteklemediğini kaydetti. Yevkurov “ Ben de önceden bunun en güvenilir yol olduğunu düşünüyordum. Ancak görüyorum ki, kişi anne-babasının rızası olmadan, onların istememesine rağmen ormana gidiyor” dedi.

Kavkazki Uzel,AjansKafkas