İnguşetya’da başkan danışmanlığında bir din adamı atandı

İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov, kendisine yardımcı-danışman olarak din adamı Harun Torşhoyev’i atadı. Torşhoyev’e, kısa bir süre önce kaldırılan ülke başkanlığı milli ve dini ilişkiler idaresinin fonksiyonlarından bazıları yüklendi. 

Tecrübesi, bilgisi ve halk arasında saygın bir yeri olan yeni danışmanının kendisine verilen görevi yerine getireceğine inandığını ifade eden Yevkurov “  Din İdaresi Başkanlığı, zor dönemlerde başarılı bir şekilde çalıştı. Şimdi artık o haliyle bu yapıya ihtiyaç olmadığı için, çalışanları farklı alanlara kaydırıldı” dedi.

 

Harun Torşhoyev, 27 Temmuz 1974’de Kuzey Osetya’nın Prigorodni bölgesi Çermen köyünde doğdu. Nazran’daki İslam Enstitüsünü 1997’de başarıyla bitirdi. Aynı yıl Şam’da’ uzmanlığını arttıran kurslara katıldı. Nazran Sosyal Bilimler Koleji ve İnguşetya Devlet Üniversitesi diplomaları da bulunan Torşhoyev, 23 yaşında Çermen köyü imamı oldu. 1999-2009 döneminde Kuzey Osetya Müftü yardımcısı, 2007’de İnguşetya hac komitesi başkan yardımcısı olarak görev yaptı.

 

İnguşetya Başkanı Yevkurov, eski Başdanışmanını Bekhan Ozdoyev’i de RF devlet başkanlığındaki İnguşetya özel temsilciliğine atadı.

 

28 Eylül 1972’de İnguşetya’nın Sunjen bölgesi Orconikidzevsk köyünde doğan Ozdoyev’in üç üniversite diploması bulunuyor. Ozdeyev, Polis Yüksek Akademisi, Rusya Adalet Akademisi ve Kamu Yönetimi Akademisi mezunu.

 

2000-2006’ yılları arasında RF Yüksek Mahkemesinde, 2006-2007’de Moskova yargı departmanında, 2011-2013arası İnguşetya Başbakan Yardımcısı, 2013-2014’ te de İnguşetya Başkan danışmanı olarak görev yaptı.

 

Regnum,AjansKafkas

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone