Kuzey Osetya başkan adayları Putin tarafından açıklandı

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Osetya Cumhurbaşkanlığı “seçimleri” için aday listesini açıkladı. Kuzey Osetya parlamentosu web sitesinde açıklanan bilgiye göre Putin’in aday listesinde Kuzey Osetya Cumhuriyeti Başkan Vekili Sergey Menyaylo, parlamento milletvekili Medea Eldzarova ve Yasama Meclisi Komitesi Başkanı Valeriy Balikoev bulunuyor.

Kuzey Osetya Cumhurbaşkanlığı seçimleri doğrudan halk nezdinde yapılmayacak. 19 Eylül’de gerçekleştirilecek olan seçimler bölge meclisi milletvekilleri tarafından, Putin’in tavsiye ettiği adaylar arasından parlamentoda seçilecek.

Kuzey Osetya seçimlerine dair açıklamalarda bulunana Kansas Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü Avrasya ve Doğu Avrupa uzmanı Valeriy Dzutsati, yapılacak olan seçimleri maskaralık olarak değerlendirerek, Başkan Vekili ve eski Rusya Federasyonu Karadeniz Filosu Koramirali Sergey Menyaylo’nun seçilmesinin kesin olduğunu, yerel parlamentonun uygulayacağı böyle bir prosedürün “seçim” olarak adlandırılamayacağını, Rusya Federasyonu tarafından atanmış kişinin cumhurbaşkanı seçileceğini ifade etti.