İnguş Halk Meclisinden Yevkurov’a sert mesaj 

İnguş sivil toplum hareketi Halk Meclisi Mehk-Khel devlet başkanı Yunusbek Yevkurov’a hitaben, ağır eleştirilerle dolu bir mesaj yayınladı. 

 

Ülkenin dağlık kesimlerinde Kuzey Osetya ile birlikte hayata geçirilmek istenilen tarım projesine karşı çıkan örgüt, yayınladığı açıklamada Yevkurov’u halkına ihanetle ve İnguş topraklarını Osetlere satmakla suçluyor.  İşte Mehk-Khel Yüksek Konseyi imzasıyla yayınlanan açıklama:

 

“Mehk-Khel olarak İnguşetya Devlet Başkanı Yunusbek Yevkurov’un televizyonda açıkladığı İnguşetya’nın dağlık kesimlerinde Osetlerle birlikte patates tohumu yetiştirme projesini ciddiye almadık.

 

Ancak her geçen gün, ‘devlet başkanımızın’ gerçekten İnguşetya’nın dağlık bölgesini uydurma bahanelerle bizim dostlarımıza vermeye hazır olduğu söylentileri yayılmaya devam etti.

 

Buna bağlı olarak Yunusbek Yevkurov’a, hiç değilse arada bir vicdan sahibi bir insan gibi davranmasını tavsiye etmek istiyoruz.  Bu, halkımızın çıkarlarına doğrudan ihanettir! Çeşitli bahanelerle ve sürekli olarak insanları yanıltarak zaten İnguşetya’nın düzlük arazisinin yarısını ele geçirmiş olan komşularımıza dağlık bölgelerin de verilmesi kabul edilemez.

 

Dağlarımızda patates yetiştirme düşüncesinin nedeni olarak, proje için deniz seviyesinden 1700 metre yüksekteki arazilerin gerekli olduğu öne sürülüyor.  Peki, Kuzey ve Güney Osetya’da bu özellikte yerler yok mu?

 

3 bin 900 kilometre kareden oluşan ve İnguşetya’nın bugünkü sınırlarından 200 kilometre kare daha büyük olan Güney Osetya’nın yaklaşık yüzde 90’ı, Kuzey Osetya’nın önemli bir bölümü gibi deniz seviyesinden 1000 metre yüksekte.

 

İşin aslı şu ki komşularımız İnguşetya’nın dağlık bölümüne çoktan göz koydu. Uzun yıllardır, adım adım hedeflerine ulaşmak için ilerliyorlar. Ve bunu, kendi halklarına ihanet eden, satılmış bürokratlarımızın yardımıyla yapıyorlar.

 

Açıkça uyarıyoruz, bu İnguş halkına ihanettir. Yevkurov, Kremlinin emriyle Güney Osetya’ya gittiğinde elleri İnguş kanına boyanmış olan devlet başkanı Kokoyti’den madalya aldı. Kafkasya halklarının ‘büyük dostu’ Jirinovski’ye halkımıza ‘hizmeti’ ve ‘ilgisinden’ ötürü Moskova’da nişan takdim etti.

 

Daha ne kadar bağışlanabilir! Mehk-Khel sivil hareketi İnguşetya Devlet Başkanını uyarıyor. Sabrımız taşmak üzere.

 

İnguş halkı ülkesinin talan edilmesine izin vermez. Biz, buna izin vermeyiz! Sokağa çıkarız ve bu sizin için iyi olmaz. Dur! Düşün! Dikkat et!”

Ajans Kafkas