“Rusya ile işbirliği” belgesi Güney Osetya'da tartışma yarattı   

Güney Osetya’da Rusya ile imzalanacak  işbirliği ve entegrasyon anlaşması tasarısının basına yansıması siyasiler arasında tartışma yarattı.  

 

Parlamento Başkanı ve Birleşik Osetya Partisi Lideri Anatoli Bibilov, Güney Osetya ve Rusya arasındaki işbirliği ve entegrasyon anlaşma tasarısını kamuoyuna açan Yeni Osetya Partisi Başkanı ve Dışişleri Bakanı David Sanakoyev’i eleştirdi. Eleştiriye cevap veren David Sanakoyev, toplumun anlaşma tasarısını görmeye hakkı var dedi.

 

15 Ocakta Güney Osetya’da yedi siyasi parti, devlet başkanlığı bünyesindeki siyasi konseyden, Rusya ile imzalanması planlanan anlaşma taslağının kamuoyuyla paylaşılmasını istedi.

 

Söz konusu anlaşmanın hazırlıkları 20 Kasım 2014’de ortaya çıktı. 12 Ocakta anlaşma tasarısı siyasi konsey tarafından kabul edildi ve Moskova’ya yollandı. Rusya tarafı taslak üzerinde değişikliklerini yaptı ve geri gönderdi. Güney Osetya devlet başkanlığı bünyesindeki siyasi konsey belge üzerinde çalışmaya devam ediyor.

 

17 Ocakta, basın ve enformasyon komitesinde bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Toplantıya parlamentoda yer alan Yeni Osetya, Birleşik Osetya, Nıhas partileri ile parlamentoda temsil edilmeyen Komünist Parti, Fidan ve Fıdıbasta partilerinin liderleri katıldı.

 

“Cumhuriyet” gazetesi editörü Andrey Koçiyev, anlaşma tasarısının tamamlanmadığı, çalışmaların devam ettiği ve imzalanmadan önce medyada yayınlanarak toplumsal tartışmaya sunulacağını ifade etti. Ancak Koçiyev’in konuşmasının ardından Yeni Osetya lideri ve Dışişleri Bakanı David Sanakoyev toplantı katılımcılarına 12 Ocak 2015 tarihli anlaşma metnini dağıtmaya başladı.

 

Sanakoyev’in hareketi, Parlamento Başkanı ve Birleşik Osetya lideri Anatoli Bibilov’un tepkisini çekti. Bibilov, “Anlaşma taslağını dağıttınız, gazetecilerin eline de düştü. Siyasi konsey dağıtılması yönünde bir karar almadı. Konseyle istişare etmeden böyle bir şey yapmaya hakkınız yoktu. Basına, tamamlanmış, nihai taslak verilmeliydi” dedi.

 

17 Ocakta dağıtılan anlaşma taslağı ‘Osinform’ ajansında yayınlandı. 23 maddeden oluşan anlaşma tasarısı ağırlıklı olarak güvenlik ve ekonomi alanlarını kapsıyor. Anlaşmanın 25 yıl geçerli olması, sonraki on yıl için de uzatılması öngörülüyor.

 

Toplumda anlaşmayla ilgili tartışmaların olduğunu ve görüşülen taslağa ulaşılmaması durumunda tartışmaların alevleneceğini ifade eden Sanakoyev, siyasi konseyi belgeyi dağıtacağı konusunda bilgilendirdiğini ve davranışının sorumluluğunu üstlenmeye hazır olduğunu belirtti.

 

Sanakoyev’in tavrını destekleyen Halk Partisi Lideri Aleksandr Pliyev, “Metinde gizlenecek bir şey yok. Bunun kamuoyu ile paylaşılması sorun olmamalı” dedi.

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas