Rusya Güney Osetya referandumuna sıcak bakmıyor

Güney Osetya Cumhuriyeti Rusya Büyükelçisi Dmitri Medoyev, Güney Osetya yönetiminin Rusya’ya bağlanma konusunda referandum yapılması inisiyatifini desteklemediğini açıkladı.  

6 Ocakta Birleşik Osetya Partisi, Güney Osetya Devlet Başkanı Leonid Tibilov’a Kuzey ve Güney Osetya’nın Rusya çatısında birleşmesiyle ilgili referandum yapılması çağrısı ile başvuruda bulunmuştu.

 

Medoyev “ Güney Osetya herhangi bir referandum yapmayı düşünmüyor, çünkü bunun için herhangi bir karar alınmadı. Ve resmi düzeyde müzakeresi de yok” açıklamasında bulundu. Referandum fikrinin, Güney Osetya siyasi partilerinin bir  girişimi olduğunu kaydetti.

 

Elçi Medoyev, bu birleşme fikrinin uzun zamandır tartışıldığını, ancak Güney Osetya’nın bugün bağımsızlığı tanınmış bir devlet olduğunu ifade etti.

 

Güney ve Kuzey Osetya’nın birleşmesi fikrini Güney Osetya’nın ilk devlet başkanı Lüdvig Çibirov da destekledi. Çibirov “ Ben Kuzey ve Güney’in Rusya ile birleşmesinden yanayım. Bu bizim tarihi görevimiz. Bunda geleceğimizin güvenliğini görüyorum” dedi.

 

Devlet Duma uluslararası ilişkiler komitesi başkan yardımcısı Leonid Kalaşnikov, eğer referandum olsa Güney Osetya halkının yüzde 99,9’unun ‘evet’ oyu kullanacağını düşündüğünü, ancak Rusya’nın şu anda belirli uluslarası duruma bağlı olarak bunu yapmayacağını düşündüğü ifade etti.

 

Kuzey Osetya Başkanı Taymuraz Mamsurov da ,10 Ocakta RF’nin yeni bölgelerin kendisine bağlanmaya ihtiyacı olmadığını ifade etti. Ayrıca böyle bir gündemin ‘cahilce’ olduğunu belirtti.

Kavkazki Uzel,AjansKafkas