Kurbanov: Oset-İnguş gerginliği azaldı

Vladikavkaz/Ajans Kafkas – Kuzey Osetyalı siyaset bilimci Roland Kurbanov, 1992 sonbaharında yaşanan trajik olaylarla ilgili olarak, önceki yıllara göre Oset-İnguş anlaşmazlığındaki gerginliğin azaldığını ifade etti.

Dün konuyla ilgili bir açıklama yapan Kurbanov “Yaşanan anlaşmazlıktan 19 yıl sonra durumun aşama aşama iyi yönde değiştiğini söylemek mümkün. Bence bu konuda, öncelikli olarak ülkesinde başarılı ve dengeli bir politika yürüten İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov’un hizmeti var. O, Prigorodni bölgesinin Kuzey Osetya’ya ait olduğunu dile getirdi ve sınırın yeniden belirlenmesi isteğinin gündeme getirilmesini saçmalık olarak niteledi. Yevkurov sorunu doğru şekilde değerlendiriyor ve ülkesine yansıtıyor” ifadelerini kullandı.

“İki cumhuriyet vatandaşları arasında irtibatlar kuruluyor, ortak faaliyetler yürütülüyor ve kültürel ilişkiler sağlamlaştırılıyor” diyen Kurbanov’a göre, Prigorodni bölgesinde şu anki durum endişe verici değil. Ancak, Rusya Federasyonu’nun diğer bölgeleri için geçerli olan sorunlar söz konusu. Kurbanov, “Elbette bu bölgede istihdam alanı yeterli değil. Hükümet bu konuda maksimum gayret göstermeye çalışıyor” dedi. RE/ÖZ/YA