“Grinin 50 Tonu” Kafkasya’da gösterime girmeyecek 

Rusya’da dün vizyona giren Amerikan filmi “Grinin 50 Tonu” Kafkasya’nın birçok bölgesinde gösterilmeyecek. 

 

Film distribütörleri, Müftülükler ve sivil toplum örgütlerinden filmin aşırı müstehcen içeriğinin İslami değerlere ve vatandaşların mantalitesine aykırı olduğu yönünde gelen uyarılar nedeniyle Kafkasya’nın birçok bölgesinden gösterime girmeyeceğini açıkladı.

 

Grinin 50 Tonu Çeçenya, Dağıstan, Karaçay-Çerkes, İnguşetya ve Kuzey Osetya’da gösterilmeyecek.

 

Çeçenya Kinostar sinemalarından Madina Ayubova, filmin Çeçenya’da gösterilmeyeceğini açıkladı.

 

Mahaçkale Oktyabr sineması yöneticisi Rabadan Rabadanov “Sinemamız bu filmi göstermeyecek, çünkü insanları çoğu filmin gösterimine karşı. İnsanlar özellikle arayıp endişelerini belirtti” dedi.

 

Karaçay-Çerkes’de filmin gösterilmemesine yönelik çağrıya Elbrusoid Karaçay-Balkar Vakfı öncülük etti.

 

İnguşetya’da Drujba sineması de filmi vatandaşlarının zihniyetine aykırı olduğu için göstermeyeceklerini açıkladı.

 

Kuzey Osetya’da filmin sivil toplum baskısı ile gösterimden çıkarıldığı ifade edildi. Ayrıca Kuzey Osetya Müftülüğü ülke yönetimine, idari kaynakların kullanılarak filmin gösteriminin yasaklanması çağrısında bulundu.

 

Stavropol Kray ve Kabardey-Balkar’da ise filmin gösterimden çıkarılmayacağı kaydedildi. Stavropol Oktyabr sineması bilet satışlarının iyi olduğunu ifade ederken, Nalçik’teki Deya ve Elbrus sinemaları filme talep olmadığını kaydetti.

 

Geçen yıl Kafkasya’da dini örgütler, kutsal kitaplara aykırı olduğu gerekçesiyle Nuh Tufanı filmi için boykot çağrısında bulunmuştu.

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas