Çerkes Gençlik Forumu önemli bir adım

Çerkes Gençlik Forumu katılımcıları Avrupa ve ABD diasporasına işbirliği çağrısında bulundu

Çerkes Gençlik Forumu katılımcılarının mesajında, Rusya ve diaspora Çerkes gençliğinin Avrupa ve ABD’deki diaspora gençlik organizasyonlarını Rusya ve Abhazya ile yapıcı ilişkiler geliştirmeye çağırdığı ifade edildi.

 

Forum katılımcıları ayrıca, yapılmış olan Çerkes gençlik forumunun düzenli olarak yürütülmesi gerektiğini de ifade etti.

 

Forum katılımcıları 21 Nisanda bir araya geldi, daha sonra Krasnodar Kray’ı, Soçi’deki Olimpiyat yerlerini ziyaret etti, 23 Nisanda Abhazya’ya ulaştı.

 

24 Nisanda Sohum’da genel bir toplantı yapıldı, 25 Nisanda ise ‘Rusya ve Abhazya Stratejik Birliği: Çerkes dünyası için perspektifleri’ konulu bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.

 

Forumda, Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkes, Adıgey, Krasnodar Kray, Türkiye, Ürdün, Suriye, İsrail, Filistin, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, ABD ve Abhazya’dan katılımcılar yer aldı.

 

Forum sonuncunda kabul edilen bildiride “ Katılımcılar, Avrupa ülkelerindeki ve ABD’deki Çerkes gençlik örgütlerine Rusya ile hem federal hem bölgesel düzeyde, aynı zamanda Abhazya Cumhuriyeti ile sıkı ve yapıcı ilişkilerin oluşturulması ve geliştirilmesine yönelik çağrıda bulunulması gerektiğini düşünüyor” ifadesi yer aldı.

 

Forum katılımcıları bildirilerinde, Rusya ve diaspora ülke gençleri ve üniversite öğrencileri arasındaki canlı ilişkilerin ve doğrudan diyalogun kalıcı önemine, ayrıca Abhaz-Adıge diasporasının tarihi Vatan ile yapıcı ilişkilerinin desteklenmesinin önemine dikkat çekildi.

 

Yapılan müzakereler ve fikir alışverişleri sonucunda forum katılımcıları, Rusya ve diaspora Adıge, Abhaz temsilcilerinin katılımı ile iki yılda bir defa olmak üzere Çerkes gençlik forumunun düzenli hale getirilmesine karar verdi.

 

Bunun dışında forum katılımcıları Çerkes gençliğinin Kafkasya ve Abhazya bölgelerindeki üniversitelerde eğitim görmesinin yaygınlaştırılmasına karar verdi. Gençlerin düşüncesine göre, Rusya ve diaspora Çerkes gençlerinin, Kafkasya’da istikrarsızlığa neden olabilecek her türlü eylemden kaçınması da gerekiyor.

 

Kabardey-Balkar Üniversitesi diaspora mezunları birliği müdürü Murat Gukepşokov’un ifadesine göre, Çerkes genliği forumunun yapılması RF hükümeti tarafından, özellikle de bölgesel gelişim bakanlığı tarafından desteklendi.

 

Gukepşokov, ‘Rusya ve Abhazya birliğinin Çerkes dünyası için büyük önem arz ettiğini’ ifade etti.

 

Forumun Abhazya etabında konuşan Abhazya devlet başkanlığı genel sekreteri Beslan Kubrava, forumun Abhazya ve Çerkes gençliği arasındaki ilişkilerin derinleşmesine hizmet edeceğini ifade etti.

 

Forumda konuşan Abhazya Devlet Üniversitesi Rektörü Aleko Gvaramiya “ Uzun süre bizi ayırdılar ve bunu ustaca yaptılar, ancak genetik bağların uyandığı zaman geldi ve bugün bin yıllık Adıge-Abhaz milletinin birlik özlemi bugün gerçekleşecek. Halklarımızın tarihinde trajik olaylar az değil ve tüm bu olaylarda onlar omuz omuza hareket etti” dedi. Bu dayanışmanın açık bir örneği olarak da 1992-1993 Gürcü-Abhaz savaşını ve Kuzey Kafkasya’dan gelen gönüllüleri gösterdi. 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas