Zarema Bagautdinova gözaltına alındı

Mahaçkale – “Savunma” üyesi Dağıstanlı insan hakları savunucusu Zarema Bagautdinova gözaltına alındı.

 

‘Savunma’ insan hakları örgütünün Buynaks bölge temsilcisi Zarema Bagautdinova bu sabah erken saatlerde gözaltına alındı. İnsan hakları savunucusunun kardeşi Burliyat Bagautdinova konuyla ilgili olarak şu açıklamada bulundu: “Bu sabah 07:10’da bahçe kapısının şiddetli şekilde çalınmasıyla uyandık. Kız kardeşimle ben ne olduğunu anlayıncaya kadar kapının dışındakiler duvardan atlayıp demir kapıyı açtı. Silahlı kişiler içinden kendisini soruşturma bölümü çalışanı olarak tanıtan biri arama emrini gösterdi. Zarema’nın okuduğu kağıtta, aramanın 30 Nisan’da işlenen polis cinayetiyle ilgili soruşturma çerçevesinde olduğu yazıyordu”.

 

30 Nisan akşamı Buynaks’ta polislere düzenlenen saldırı sonucunda bir polis ölmüş, iki polis de yaralanmıştı.

 

Evde yapılan aramada yasa dışı bir bulguya ulaşılamadı. Bagautdinova “Buna rağmen polisler Zarema’yı Mahaçkale’ye götüreceklerini, onun zanlı olduğunu söylediler” açıklamasında bulundu.

 

Bagautdinova ayrıca, polislerin, kendisini de inceleme için götürmek istediklerini ancak Zarema’nın küçük çocukların yanında kalacak kimse olmadığını söylemesi üzerine vazgeçtiğini kaydetti. Burliyat Bagautdinova kardeşinin insan hakları faaliyetlerinden ötürü gözaltına alındığını düşünüyor ve ona baskıya maruz kalmasından endişe ediyor.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas