Ruslan Mirzahanov: Kardeşimi yanlışlıkla vurdular  

Dağıstanlı Ruslan Mirzahanov kardeşinin direnişçilerle hiçbir ilişkisi olmadığı halde polis operasyonunda öldürüldüğü açıkladı.  

 

Eski Tabasaran Bölge Meclisi üyesi Ramis Mirzahanov 15 Ekim’de gerçekleştirilen özel operasyonda öldürüldü. Polis, şüphelinin kuşatma altındaki evden ateş açması üzerine etkisiz hale getirildiği açıklamasında bulundu. Ancak Kavkazki Uzel’in haberine göre, Ramis Mirzahanov’un kardeşi Ruslan’ın açıklamaları güvenlik güçlerinin büyük bir hata yaptığını ortaya koyuyor. Ona göre polisler, kendisi ve kardeşinin evlerinin yakınında oturan ve direnişçilerle ilişkisi olduğu iddia edilen akrabaları Abduselim Mirzahanov’u arıyorlardı. Ruslan, olay anında yanlış kişiyi vurduklarından bahseden polisleri duyduğunu da kaydediyor.

 

Bu olaydan sadece birkaç gün önce, 11 Ekim’de Fizuli ve Magomed Mirzahanov adlı iki direnişçi öldürülmüştü. Onların “vahhabi” olmasından dolayı, kendisi ve kardeşinin bu akrabalarıyla yaklaşık 20 yıldır görüşmediklerini belirten Ruslan ayrıca, eski bölge meclisi üyesi olan kardeşinin, görevi nedeniyle zaman zaman direnişçiler tarafından tehdit edildiğini de vurguladı. Mirzanahov ailesi şimdi güvenlik güçlerinin olayın üstünü örtmeye çalışmak yerine yaptıkları hatayı kabullenmelerini istiyor.

Ajans Kafkas