Novolak’ta açlık grevi tekrar başladı  

Dağıstan’ın Novolak bölgesi sakinleri ikinci kez, topraklarının iadesi talebiyle açlık grevinde.  

 

1944 Çeçen sürgününün ardından bölgeye yerleştirilen Laklar için, Çeçenlerin yerlerine dönmesinin ardından oluşan durumda hala çözüm üretilemedi. Dağıstan’ın Novolak bölgesi Şuşiya köyü sakinleri yeniden açlık grevine başladı.

 

Regnum’un haberine göre eylem katılımcılarından Elmira Bagirçayeva bir ay önce de aynı taleple açlık grevine başladıklarını, ilçe yönetiminin meseleyi bir ay içinde çözme vaadiyle birlikte greve son verme kararı aldıklarını hatırlattı.

 

Bagirçayeva “Bir ay, on gün geçti, ama bugüne kadar hiç bir şey yapılmadı. Bu problemin dışında başka problemlerimiz de var. Örneğin, bazılarımız evlerinden çıkarılanlara verilen tazminatları alamadı” dedi.

 

Açlık grevine katılanlar, göçmenler için Novostroy’da inşa edilen evlerin uygun olup olmadığı konusunda bağımsız inceleme yapılması gerektiğini düşünüyor. Eylemcilere göre evler insani ihtiyaçları karşılamıyor, bazılarının inşaatı tamamlanmadı ve içleri rutubetli.

 

Çernovik’e konuşan Novolak bölge idaresi başkanı ise eylemin anlamsız olduğunu düşünüyor ve tartışmalı topraklarla ilgili davanın 26 Şubat’ta görüleceğini belirtiyor. Ancak vatandaşların mahkemeden umutları yok ve 90’larda kendilerine verilen vaatlerin takipçisi olmak istiyorlar.

 

Eyleme katılanlardan Gudeyin Cahparov “Bize her şeyin tazmin edileceği, geride bırakmış olduğumuz evlerimiz, bahçelerimizi iade edeceklerine söz verdiler. Ama hiç bir şeyi iade etmediler, tazminatımızı da vermediler. Hiç bir şeyimiz yok. Eğer toprağımız olsaydı, buraları iyileştirip, tarımla ilgilenebilirdik, ama tek kelimeyle işsiz, boş oturuyoruz. Şu anda tavukçulukla uğraşıyorum, işimin kar getirmesi için yerimi genişletmem lazım ama yerim yok, bir evim yok. Herkes sadece emekli maaşıyla yaşamaya çalışıyor” dedi. Cahparov ayrıca, ilçe yönetiminin açlık grevindekiler için şartları çekilemez hale getirmeye çalıştığını, grevin olduğu evde gaz ve elektriği kestiğini belirtiyor.

 

Novolak bölgesi 1944’de, Çeçenlerin Orta Asya’ya sürülmesinden dağıtılan Auhov bölgesinin yerine kuruldu. 1991’deki III Dağıstan Halkları Kongresi kararına göre, Auhov bölgesinin yeniden oluşturulması, bölgedeki Lakların da Kumtorkalin’de kurulacak yeni bir Novolak bölgesine taşınması gerekiyordu. Ancak iskan projesi sürekli ertelendi.
Ajans Kafkas