Ermenistan-Türkiye sınırı açılmaya hazırlanırken Nahçıvan-Türkiye sınırı kapatıldı

Ermenistan ve Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi için devam eden görüşmeler sonucunda 30 senedir kapalı olan kara sınırlarının yeniden açılması gündeme geldi.

İkinci Karabağ Savaşı’nın ardından yeniden gündeme gelen Ermenistan ve Türkiye arasındaki barış görüşmeleri için Ocak ayından itibaren resmi heyetler arası müzakereler başladı. Ermenistan tarafından Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan, Türkiye tarafından Büyükelçi Serdar Kılıç normalleşme süreci özel temsilcileri olarak seçildiler.

İlk görüşmelerini Rusya’nın başkenti Moskova’da yapan özel heyetler, daha sonraki üç görüşmeyi Avusturya’nın başkenti Viyana’da ara bulucu olmadan gerçekleştirdiler. Ermeni ve Türk yetkililer yazılı yayımladıkları açıklamada, ilk etapta doğrudan hava kargo ticaretinin başlaması için anlaşmaya vardıklarını ve iki ülke arasında tam normalleşmenin sağlanması için çalışmaların devam ettiğini vurguladılar.

Azerbaycan tarafı ise aldığı bakanlar kararı kuruluyla, koronavirüs nedeniyle 1 Temmuz – 1 Ekim tarihleri arası Nahçıvan-Türkiye sınırının kapatıldığını duyurdu. Ermeni ve Türk yetkililerin sınırların tamamen açılabileceği yönünde açıklama yaptığı gün duyurulan bu karar tepkiler gelmesine neden oldu. Dilucu Sınır Kapısı önünde basına bilgi veren Türk yetkililer, bölgede ticaretin aksadığını ve yaşananlara son verilmesi için milletvekillerine şikayette bulunduklarını söylediler.

1993 yılında Karabağ’ın Ermeni güçler tarafından işgal edilmesi, Türkiye’nin Ermenistan sınırını kapatmasına yol açmıştı. Ermenistan ve Türkiye arasında 2008 yılında başlatılan barış görüşmeleri sırasında Azerbaycan doğal gaz fiyatlarına zam yapmıştı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, geçtiğimiz aylarda Ermenistan-Türkiye normalleşme sürecini desteklediklerini belirtmişti, ancak Nahçıvan-Türkiye sınırının kapatılmasının ardından resmi bir açıklama yapılmadı.


Yorumlar