Memorial Vremenni operasyonu hakkında yeniden şikayetçi olacak

Memorial İnsan Hakları Merkezi, Dağıstan’ın Vremenni kasabasındaki terörle mücadele operasyonuna katılan askerler hakkında yeniden şikayetçi olmaya hazırlanıyor.

Dağıstan’ın Untsukul bölgesinde 8 Mart 2014’de başlatılan terörle mücadele operasyonu 26 Kasım 2014’de kaldırıldı. Vremenni kasabası sakinleri aylarca okul ve anaokullarının çalışmadığını, gıda temin etmekte sıkıntılar yaşandığını, askerlerin bahçe ve evlere zarar verdiğini açıkladı. 8 Ekim’de kasabayı terk eden vatandaşlar, ancak operasyonun kaldırılmasının ardından evlerine dönebildi. Şikayetler üzerine kurulan özel komisyon 52 evin tamiri mümkün olmayacak derecede tahrip edildiğini tespit etti.

Operasyonun hemen ardından Memorial soruşturma organlarına, bu operasyona katılan askerlerle ilgili dava açılması talebiyle başvuruda bulundu. 14 Nisan’da Memorial basın sözcüsü Yuliya Orlova yaptığı açıklamada, Dağıstan Soruşturma Komitesi Buynaks şubesinin bu talebe ret cevabı verdiğini kaydetti. Orlova’nın verdiği bilgilere göre insan hakları savunucularına bu cevap 10 Mart’ta ulaştı, ancak gelen belge 2 Ocak tarihliydi.

Memorial yönetim kurulu üyesi Oleg Orlov, kararı en yakın zamanda bir üst merciye taşıyacaklarını açıkladı. Orlov “Sonucun böyle olacağı bekleniyordu, çünkü Kafkasya’da suça karışan polis ve askerlerin aklanması için ilgili makamlar ellerinden geleni yapıyor. Yine de davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine götürmeden önce ülke içindeki süreçlerden geçmek zorundayız. Bunun için de gereken başvuruları yapacağız” dedi.

Kaynak: Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas